Čínské regulace srazily hodnotu Bitcoinu pod 30 000 dolarů
Letošní rok je pro kryptoměnu bitcoin mimořádně turbulentní. Během loňských Vánoc překročila hodnota jedné „mince“ 20 000 dolarů a po novém roce pak vystřelila a dosáhla ceny téměř 65 000 dolarů. V dubnu ale přišliy potíže – nejdříve se od bitcoinu kvůli jeho neekologičnosti distancovala automobilka Tesla a Elon Musk a následně začala se zaváděním nových regulací Čína, která je považovaná za největší bitcoinový trh světa.
Čína postupně zavádí další a další opatření, která směřují jednoznačně proti bitcoinu. Již dříve byl vydán příkaz, podle nějž mohou bitcoiny a jiné kryptoměny vlastnit pouze fyzické osoby. Během víkendu pak proběhlo setkání vedení tamních finančních úřadů a ředitelů významných bank. Na něm byla představena nová přísnější opatření, která by měla obchodování s kryptoměnami značně ztížit. Bankám bylo řečeno, aby neposkytovaly žádné své služby a produkty, v nichž by jakýmkoli způsobem figurovaly kryptoměny.
Všechny významné čínské finanční instituce vydaly vyjádření, že pokynům rozumí a hodlají je dodržovat. Platforma Alipay pro mobilní a online platby uvedla, že vyvíjí monitorovací systém, který dokáže nelegální transakce s kryptoměnami detekovat a monitorovat.
Minulý týden bylo v Číně uzavřeno 26 velkých center, v nichž probíhala těžba bitcoinu. Tento zásah se týkal provincie S’-čchuan. Tato oblast je přitom těžaři vyhledávaná- v hornaté provincii je mnoho vodních elektráren, které produkují levnou elektřinu. Podle průzkumu University of Cambridge zařídila Čína v loňském roce přibližně 65% celosvětové produkce bitcoinů, přičemž provincie S’-čchuan je druhým největším producentem na jejím území.
I přes neklid, který způsobily čínské kroky na bitcoinovém trhu se objevily i pozitivní zprávy. Aukční dům Sotheby’s uvedl, že v očekávané dražbě velkého diamantu, jehož cena by se mohla vyšplhat až na 15 milionů dolarů bude přijímat kryptoměny. Je to poprvé, co se zboží takovéto hodnoty bude prodávat pomocí kryptoměn.
Zdroj: bbc.com