Čínský programátor odhalil chybu v bankomatech a vybral více než milion dolarů, banka mu chtěla odpustit

Zní to jako příběh z filmu: Programátor pracující pro banku není spokojený se svou prací a především s odměnou, jež za ní dostává. Podaří se mu však odhalit mezeru v systému (které navíc sám trochu pomůže) a začne z bankomatu vybírat peníze, které „nikomu“ nepatří. Přesně takto by ve zkratce mohl znít příběh pana Qin Qishen podvodným způsobem získal v přepočtu více než jeden milion dolarů z bankomatů svého zaměstnavatele.

Ve svém plánu využil toho, že v době těsně kolem půlnoci, měly bankomaty problém se zaznamenáním transakce a peníze tak teoreticky mohly vydat, aniž by částku odečetly z konkrétního účtu. Za normálních okolností, by systém vydal zprávu o tom, že transakce selhala, Qisheng však vytvořil speciální skript, který tento storno operace zastavil.

Se svou činností začal v roce 2016 a bance se na jeho konání podařilo přijít až v lednu 2018, tedy o 1358 výběrů později. Programátorovi se stalo osudným, že někdo objevil jeho skript. Asi největším překvapením je, že banka samotná nechtěla aby byl Qisheng zatčen, pokud všechny peníze vrátí zpět. Zástupci banky údajně požádali policii, zda by nebylo možné na celou situaci zapomenout, zřejmě se obávali špatné publicity.

Soudy však tento postup odmítli a Qishenga nyní čeká trest v délce trvání deset a půl roku vězení, proti němuž se neúspěšně odvolal. Peníze zřejmě stihl investovat na akciový trh, protože je úřady na jeho účtech už neobjevily.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.