Čínský rover objevil na měsíčním povrchu podivnou krychli připomínající dům
Čínské lunární vozítko Yutu-2 (známé také jako Nefritový králík) při průzkumu odvrácené strany Měsíce narazilo na něco, co z dálky svým tvarem připomíná velkou krychli. Ihned se vyrojila řada spekulací, v rámci nichž uživatelé mluví o možném příbytku mimozemšťanů a řada z nich si z nového objevu dělá legraci. Čínská média záhadný objekt pojmenovala jako „Tajemný dům“.
Pochopitelně však nejpravděpodobnějším vysvětlením tohoto útvaru nezvyklého tvaru je, že jde o balvan atypického tvaru, případně o meteorit. Skvělou zprávou je, že se to nakonec přeci jen dozvíme. Rover se totiž v rámci své mise k objektu vydal, aby jej podrobněji prozkoumal. Nicméně jeho pilotování na měsíčním povrchu není snadné, proto bude trvat dva až tři lunární dny (což představuje dva až tři pozemské měsíce), než se k záhadnému objektu přiblíží natolik, aby si jej vědci mohli lépe prohlédnout.
Yutu-2 bylo vypuštěno z čínského lunárního modulu Chang’e-4 v roce 2019 poté, co modul provedl vůbec první měkké přistání na odvrácené straně Měsíce. Do té doby přitom byla odvrácená část Měsíce známá jen ze snímků, nikoli přímo z povrchu tohoto zemského satelitu.
Zajímavostí je, že nejde o první nezvyklou věc, kterou Yutu-2 na měsíčním povrchu zaznamenalo. Hned v září 2019 například rover objevil zvláštní hmotu gelovité konzistence. Později se ukázalo, že jde o horninu roztavenou extrémním žárem. Letos zase vědce překvapily úlomky trčící z povrchu Měsíce, které vznikly při dopadu meteoritu.
Čína si při výzkumu vesmíru neklade malé cíle. Kromě průzkumu odvrácené strany Měsíce plánuje do roku 2029 postavit na Měsíci také výzkumnou stanici. Letos také vyslala svůj rover na Mars a do roku 2022 by měla dokončit vlastní vesmírnou stanici Tiangong na nízké oběžné dráze Země.
Zdroj: techradar.com