Čínští a ruští hackeři útočí před summitem USA–Severní Korea na Jižní Koreu

Čínští a ruští hackeři před historickým setkáním amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una provádějí kyberspionážní útoky na Jižní Koreu. Mezi potenciálními cíli jsou podle kyberbezpečnostní firmy FireEye finanční instituce a ministerstvo zahraničí.

Firma na základě svých poznatků upozorňuje, že intenzita útoků se stupňuje a vrcholit bude těsně před zahájením setkání. Podle analytika Bena Reada, který má ve firmě na starosti kyberšpionáž, je Jižní Korea v poslední době častým terčem tohoto druhu kyberútoku. Přestože v této oblasti prý pro zemi představuje největší hrozbu její severní soused, příliš pozadu nezůstávají ani hackerské skupiny z Číny a Ruska.

Výzkumníkům z FireEye se podařilo zjistit, že za útoky stojí čínská hackerská skupina TempTick a ruská Turla. U obou existuje podezření, že jejich operace sponzoruje vláda. První jmenovaná byla v minulosti zapletena do kyberútoků na čínské disidentské organizace nebo japonské veřejné a soukromé instituce. Aktivní je od roku 2009.

Aktivity druhé skupiny byly poprvé zaznamenány v roce 2006. Podle firmy si obě vybírají jako cíle vlády po celém světě a snaží se z jejich institucí „vytěžit“ informace, které mohou mít vliv na rozhodování čínské a ruské vlády.

Schůzka mezi Trumpem a Kim Čong-unem se uskuteční 12. června v Singapuru. Podle některých expertů by na ní mohla být podepsána mírová smlouva mezi oběma Korejemi, které spolu na konci korejské války v roce 1953 uzavřely pouze příměří. Očekává se, že hlavním tématem bude denuklearizace Korejského poloostrova.

 

Zdroj: independent.co.uk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.