Foto: se svolením Space

Čínští astronauti překonali rekord – ve vesmíru strávili půl roku

16. dubna ve východočínské provincii An-chuej 16 úspěšně přistál návratový modul Šen-čou XI-3. Vystoupili z něj tři astronauti Čaj Č’-kang, Jie Kuang-fu a Wang Ja-pching, kteří se účastnili dosud nejdelší vesmírné mise s posádkou, která trvala neuvěřitelných 183 dní, tedy přesně půl roku.

Astronauti (neboli taikonauti, jak jsou v Číně označováni) strávili těchto šest měsíců na palubě Tchien-che, obytného modulu čínské vesmírné stanice Tchien-kung. Další prvenství získala jedna z astronautek – Wang Ja-pching. Ta se totiž stala první ženou, jež žila na palubě stanice Tchien-che a zároveň první Číňankou, která se vydala na výstup do vesmíru.

Mise nesla název Šen-čou 13 a do historie se zapsala jako druhá ze čtyř misí s posádkou a jako pátá z celkových jedenácti misí, které Čína plánuje realizovat. Do konce roku totiž plánuje dokončit výstavbu své vesmírné stanice.

Během mise Šen-čou 13 astronauti uskutečnili dva výstupy do volného prostoru a provedli 20 vědeckých experimentů. Tým také ručně ovládal modul Tchien-che při experimentu s dokováním bezpilotní nákladní kosmické lodě.

Čína, která nepatří mezi partnery ISS, vypustila modul Tchien-che na nízkou oběžnou dráhu Země v dubnu 2021 a rychle na to navázala několika dalšími starty ve snaze splnit termín výstavby své vesmírné stanice v roce 2022. První misi s posádkou ke stanici vyslala loni v červnu a tři astronauti na ní strávili tři měsíce testováním systémů a výstupy do volného prostoru. V červnu letošního roku Čína plánuje vyslat další misi s posádkou – na lodi Šen-čou 14 tři astronauti opět stráví šest měsíců na oběžné dráze.

Zdroj: engadget.com