Čínští hackeři ukradli tajná data o výzbroji amerického námořnictva

Američtí úředníci podle informací webu Washington post přiznali, že ˇčínští hackeři provedli úspěšný útok na servery společnosti, která dodává zbrojní systémy pro americké námořnictvo. Podařilo se jim ukrást velké množství tajných materiálů o výzbroji ponorek a dalších plavidel, včetně plánů vývoje nadzvukové protiletadlové střely, která se měla stát součástí výzbroje amerických ponorek v roce 2020.

Pod podmínkou dodržení anonymity, sdělilo několik zdrojů, že k útoku došlo v lednu a únoru a jejich cílem byl dodavatel spolupracující s Naval Undersea Warfare Center, vojenské organizaci, jež má sídlo v Newport, R.I.. Jméno konkrétní společnosti však odmítli prozradit.

Odcizeno bylo údajně přes 614 gigabajtů dat, která se týkala projektu známého jako Sea Dragon. Kromě nich se počítačoví piráti dostali také datům senzorů, informacích o tajných podvodních radiových základnách a kryptografických systémech.

Armáda považuje tento únik za velmi vážný, protože většina dat podléhala z pochopitelného důvodu různému stupni utajení. Obávají se, že jejich odcizení by mohlo ohrozit bezpečnost vojenských operací největšího námořnictva světa. V současnosti celý případ vyšetřuje FBI.

Celá akce byla součástí hybridní války, kterou Čína proti USA dlouhodobě vede. Jejím cílem je oslabit vojenské výhody, které USA nepochybně mají a stát se nejsilnější námořní velmocí jihovýchodní Asie. Informace o incidentu přichází v době, kdy USA jednají s Čínou jo její podpoře připravované dohody o jaderném odzbrojení Jižní Koreje.

Není to ostatně poprvé co se čínským hackerům podařilo zasáhnout USA ne citlivém místě. V rocde 2009 se jim například podařilo získat terabajty informací o letadle F-35 Joint Strike Fighter.

Zdroj: washingtonpost.com