Čínští pracovníci veřejných služeb musí nosit náramky, jež sledují jejich pozici

Čína, nejlidnatější stát světa opět udělal krok dopředu ve sledování svých obyvatel. Už delší dobu jsou tamní úřady známé tím, že se nebojí využít nejnovější dostupné technologie pro zvyšování míry veřejného pořádku a práva tamních obyvatel na ochranu soukromí nebo identity jsou takřka nulové. Na ulicích některých měst jsou kamery, které dokáží rozpoznat obličej, podobná zařízení využívá také policie, která na frekventovaných místech jako jsou nádraží monitoruje procházející.

Nejnovější „pokrok“ zasáhl jednu konkrétní skupinu lidí, a to zaměstnance veřejných služeb. Ti v čínském městě Nanjing musí povinně nosit inteligentní náramky, které sledují jejich polohu. Původně dokázali tyto náramky, při přerušení pohybu ještě nahlas přesvědčovat pracovníka, aby se vrátil k práci, tato funkce však byla po několika dnech na nátlak veřejnosti zrušena.

Náramky však musí pracovníci nosit stále a pokud náramek zaznamená, že se výrazněji nepohnul z místa déle než dvacet minut, zaznamená to do systému. Navíc je možné ve speciální databázi, ke které mají místní úřady přístup všechny pracovníky sledovat v reálném čase.

Úřady nyní očekávají jak na drobnou změnu (odstranění hlasitých upozornění) zareaguje veřejnost a jestli novou technologii akceptuje. Podle odborníků na tamní kulturu, bude nejvíce záležet na tom, jak moc se budou tohoto tématu držet místní zpravodajské kanály a noviny.

Zdroj: scmp.com