Čínští vědci vyvinuli první počítač na bázi DNA, dokáže odmocnit 900

Co mají společného DNA a počítače? Obojí je systém, který obsahuje informace. V případě počítačů ve formě jedniček a nul, v případě DNA ve formě genů. Už od roku 1994 uvažují vědci o tom, zda by nešlo DNA využívat přímo k výpočetním operacím. Vědci se naučili s DNA manipulovat a vkládat do ní informace a také vytvořit vlastní logiku, která umožňuje pracovat DNA se základními matematickými operacemi.

Podle článku v časopisu Small se skupině čínských vědců podařilo za pomoci DNA provést první výpočty. Jeden z autorů studie přiznává, že výpočetní technika na bázi DNA je v tuto chvíli na počátku svého vývoje, zjištění, která během projektu vytvořili, ale mohou nastartovat zcela novou éru výpočetní techniky. Výpočetní systémy na bázi DNA by díky své odlišné logice mohly být schopné vypočítat úkoly, na něž klasické počítače nestačí.

První úkol, který DNA počítač dokáže, je jednoduché odmocňování, pokud jsou výsledkem celá čísla. Dokáže tedy vypočítat odmocninu z 900, protože maximální velikost informace je 210, tedy 1024. Autoři upozorňují na to, že se nejedná o výpočet v pravém slova smyslu, ale spíše o práci s tabulkou. Na úkoly dokáže speciálně navržená šroubovice DNA odpovědět vyzářením světla konkrétní vlnové délky, z níž je možné vyčíst desetimístní binární kód.

O počítač se nejedná ani ve smyslu univerzálnosti. Pro konkrétní úkol musela být pečlivě sestavena konkrétní genová struktura. Jak se zdá, nový objev nebude znamenat prudký přelom, ale mnohem spíše začátek nového oboru, který by mohl v budoucnu doplnit stávající lidské vědění a možnosti.

Zdroj: gizmodo.com