Foto: Freepik

Čínští vojenští experti vyzývají k vývoji opatření proti Starlinku

Čína by měla hledat způsob, jakým deaktivovat a možná i zničit satelity Starlink, uvedli vojenští experti v článku zveřejněném v čínském časopise Modern Defense Technology. Autoři upozornili na možnost využití družic Starlink k vojenským účelům, které by mohly ohrozit národní bezpečnost Číny. Podle listu South China Morning Post vědci vyzývají k vývoji protisatelitních „tvrdých“ i „měkkých“ likvidačních metod. První z nich by sloužila k fyzickému zničení družic, například pomocí raket, zatímco „měkká“ metoda by se zaměřila na software a operační systém družic. Výzkumníci také navrhují vyvinout sledovací zařízení, které bude schopno monitorovat každou z družic Starlinku, těch je do vesmíru vypuštěno již více než 2 500.

Překladatelský blog Davida Cowhiga zveřejnil anglickou verzi článku spolu s dalším článkem ze státem sponzorovaného webu China Military Online. „Ačkoli Starlink tvrdí, že je civilním programem, který poskytuje vysokorychlostní internetové služby, má silné vojenské pozadí,” uvádí se v něm. Jeho odpalovací stanoviště jsou vybudována v rámci vojenských základen, pokračuje článek, a společnost SpaceX dříve obdržela finanční prostředky od amerického letectva na výzkum, jak se mohou satelity Starlink připojit k vojenským letadlům za použití šifrování. Čínští vědci varovali, že Starlink by mohl zvýšit rychlost komunikace stíhaček a dronů více než stokrát.

Země již dříve podala stížnost k OSN kvůli hrozící kolizi vesmírné stanice Tiangong se satelity Starlink. Stanice prý musela v roce 2021 dvakrát provést úhybný manévr, aby minimalizovala pravděpodobnost kolize.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.