Foto: Pxfuel

Čipová sada Apple M3 Pro by mohla mít 12 procesorových jader

Podle Marka Gurmana z agentury Bloomberg Apple testuje čipovou sadu M3 s 12jádrovým procesorem a 18jádrovým grafickým procesorem. Ve zpravodaji Power On Gurman uvádí, že získal záznamy vývojářů App Store, které ukazují, že čip běží na dosud neoznámeném MacBooku Pro s macOS 14. Spekuluje, že varianta M3, kterou Apple testuje, je základní M3 Pro, kterou společnost plánuje vydat někdy v roce 2024.

Zajímavé je, že řada M3 by měla využívat výhod chystaného 3nm výrobního procesu společnosti TSMC. Zdá se, že přechod z 5nm na 3nm by mohl být důvodem zvýšení hustoty jader. Modely M1 Pro a M2 Pro jsou vybaveny 8jádrovými a 10jádrovými procesory spolu se 14jádrovými a 16jádrovými GPU. Jinak řečeno: M3 Pro by měl mít údajně o 50 % více jader CPU než jeho předchůdce první generace.

Podle Gurmana se společnost Apple rozhodla u nového čipsetu rovnoměrně rozdělit výkonná a úsporná jádra. Podle něj byl čip spatřen v konfiguraci s 36 GB RAM (pro srovnání M2 Pro začíná s 16 GB paměti a můžete jej upgradovat až na 32 GB RAM).

Než Apple oznámí M3 Pro, musí společnost nejprve vydat standardní čip M3. „Domnívám se, že první počítače Mac s čipy M3 se začnou dodávat ke konci roku nebo na začátku roku příštího,“ upozornil Gurman. Již příští měsíc na konferenci WWDC 2023 Apple oznámí svůj nejnovější Mac, dlouho očekávaný 15palcový MacBook Air.

Zdroj: engadget.com