Cla na čínské zboží mohou zvýšit cenu některých produktů Applu

Apple v dopise vládnímu úřadu Office of U.S. Trade Representative píše, že  nové tarify na čínské zboží v hodnotě 200 mld. dolarů navržené americkým prezidentem Donaldem Trumpem zvednou ceny některých jeho produktů. Týkat se to může např. chytrých hodinek Apple Watch, sluchátek AirPods, počítače Mac mini, chytrého reproduktoru HomePod, stylusu Apple Pen pro iPady a dalších doplňků, různých nabíječek nebo vybavení používaného k navrhování a výrobě některých produktů.

Vláda zatím uvalila cla na čínské zboží za 50 mld. dolarů a podoba nových se v současnosti finalizuje. Trump ve čtvrtek uvedl, že zvažuje zavedení cel na další zboží v hodnotě 267 mld. dolarů, což by podle analytiků postihlo ceny prakticky všech kategorií spotřebního zboží.

Cupertinský smartphonový gigant podle agentury Bloomberg v dopise mimo jiné uvádí, že se obává, že cla dopadnou nejtvrději na USA a budou mít za následek kromě zvýšení cen i snížení ekonomického růstu a konkurenceschopnosti. Vyzývá také vládu, aby své rozhodnutí přehodnotila a našla jiná, efektivnější řešení, jež by „učinila americkou ekonomiku a spotřebitele silnějšími a zdravějšími než kdykoli předtím“.

Dopis úřadu napsal i Intel, který s Applem sdílí stejné obavy. Podle něj by cla mohla významně snížit schopnost USA dále dominovat oblasti telekomunikačních technologií, což je prý varující zejména v souvislosti s nástupem nového standardu 5G.

V dopise argumentuje tím, že globální polovodičový průmysl v současnosti USA přináší obchodní přebytek přes 6 mld. dolarů a v obchodování s Čínou přebytek loni činil téměř 2 mld. dolarů. Největší výrobce procesorů také vyjádřil podiv, proč chce vláda uvalením dalších tarifů částečně „překopat“ globální ICT dodavatelský řetězec, který „americkým společnostem dosud tak dobře sloužil“.

 

Zdroj: bloomberg.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.