Foto: Unsplash

Co byste měli vědět o elektrických kytarách

Dochází vám nápady, co si letos přát či co darovat pod stromeček? Chtěli byste více času věnovat kreativním činnostem nebo se jen naučit něco nového? Jakýkoli hudební nástroj může být skvělým prostředkem, jak toho docílit. V dnešním článku se zaměříme na kytary, konkrétně na ty elektrické. Třeba to zatím nevíte, ale může se ve vás skrývat výtečný muzikant.

Elektrika vs. akustika

Každý, kdo se alespoň trochu orientuje v hudebním průmyslu, již pravděpodobně ví, že kytary dle tvorby tónu dělíme na akustické, elektroakustické a elektrické. My si nyní povíme o základním rozdílu mezi kytarou akustickou a elektrickou. Lidově řečeno akustika produkuje zvuk prostřednictvím svých strun a ozvučné skříňky. Elektrická kytara proti tomu vyžaduje snímač a zesilovač. Bez něj by hrála jen velmi potichu.

Říká se, že v jednoduchosti je krása. V případě hudebních nástrojů to vždy ale nemusí platit. Přestože elektrická kytara vyžaduje k plnému využití více komponentů a neobejde se bez zásuvky či baterie, přináší oproti klasice i spoustu výhod.

V první řadě si s nástrojem můžete více vyhrát. Zvuk díky efektům můžete modifikovat na základě vlastních preferencí. Zkreslený zvukový signál způsobí zakrytí mnoha nedostatků, což jistě ocení nejen začátečníci. Kdo zkoušel hrát na klasiku, moc dobře ví, jak to pro prsty může být bolestivé. V tomto případě vás jistě potěší informace, že struny u elektrické kytary bývají většinou měkčí.

A nakonec designové možnosti. Jestliže chcete, aby váš nástroj plnil i funkci estetickou, nejrůznější variace elektrických kytar vás rozhodně nezklamou.

Tři základní modely

Klady i zápory elektrické kytary už znáte, teď si je rozdělíme na několik základních typů. První typ je pojmenovaný podle známého kytaristy Les Paula. Tvar těla s jedním výřezem, plný zvuk a značka Gibson, to vše je charakteristické právě pro tento model. Jeho univerzalita je skvělá pro nejrůznější hudební žánry, ale osvědčí se zejména v rocku či v blues.

Dále model Stratocaster. Vznikl v 50. letech, patří k těm nejtypičtějším a bývá osazen třemi jednoduchými snímači. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli hudební žánr, Stratocaster vás jistě nezklame.

Poslední typ se nazývá Telecaster. Je spojovaný s populární hudbou, má jednoduchý design a pyšní se svou elegancí.

Modelů existuje samozřejmě více, ale další jsou již odvozeny od zmiňovaných základních.

Jak postupovat při koupi

Nejlevnější modely se pohybují okolo 3 000 korun. Ceny ale mohou šplhat až k desetinásobku této částky, nicméně jestliže s hraním teprve začínáte, není nutné do nástroje vkládat spoustu peněz. V případě, že vás hraní chytne, můžete začít přemýšlet o vyšší investici.

Abyste elektrickou kytaru mohli využívat naplno, budete k ní potřebovat nezbytné příslušenství. Buď si můžete pořídit několik samostatných prvků, nebo kombo, jež je kombinací zesilovače a reproboxu. Začátečníkům doporučujeme zvolit spíše kombo. Dále se neobejdete bez kabelů a kytarových efektů.

Nezapomeňte se poradit s někým, kdo hudebním nástrojům rozumí. Může to být přítel, známý nebo klidně zaměstnanec v příslušném obchodě. Povězte mu o svých požadavcích a preferencích, chybu tím jistě neuděláte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.