Foto: se svolením CES

Co přinese CES 2024?

Veletrh CES 2024 je za rohem. Výstava oficiálně probíhá od 9. do 12. ledna. Co bychom měli očekávat?

Ačkoli solární panely jsou tradičně doménou profesionálních dodavatelů, také samostatné sestavy získávají na popularitě. Pravděpodobně proto můžeme očekávat právě menší solární panely pro občasné použití (např. v karavanech). Výhodou je, že většina těchto sestav je typu plug and play, takže odpadá nutnost zapojení profesionálem.

Roste také obliba mikroelektromechanických systémů (tzv. MEMS), které se začínají objevovat v některých sluchátkách. Kalifornská společnost xMEMS je první, která tyto polovodičové komponenty uvedla na trh, a nedávno se začala prodávat první skutečně bezdrátová sluchátka, která je využívají.

Mezi výhody měničů MEMS údajně patří zejména lepší odezva a vyšší odolnost. Nevyžadují také kalibraci nebo přizpůsobení, které na výrobní lince potřebují běžné měniče. Jedinou nevýhodou je, že v současném stavu stále potřebují hybridní sestavu se sekundárním měničem pro basy. Společnost xMEMS však ve své nové generaci reproduktorů MEMS slibuje 40krát hlasitější basovou odezvu.

xMEMS v rámci CES 2024 představí svůj nový model Cypress, jehož výkon odpovídá basovému výkonu nejlepších 10–12 cívkových reproduktorů, které se v současnosti používají ve sluchátkách.

Lze také čekat, že na veletrhu CES 2024 uvidíme řadu nových zařízení s podporou Wi-Fi 7. Mezi výhody Wi-Fi 7 patří maximální rychlost až 46 Gb/s, což je více než dvojnásobek rychlosti, kterou nabízí Wi-Fi 6/6E, a šířka kanálu 320 MHz, která nabízí dvojnásobnou kapacitu ve srovnání s předchozími generacemi. Důležitou funkcí je MLO (multi-link operation), která umožňuje zařízením Wi-Fi 7 využívat dvě pásma současně, čímž v podstatě mění jedno bezdrátové připojení na dvouproudé.

Nevýhodou je, že ačkoli jsou již dnes v prodeji některé přístroje (jako například Samsung Galaxy S23), které již podporují Wi-Fi 7, k využití všech možností této specifikace budete potřebovat kompatibilní zařízení i router (nemluvě o dostatečně rychlém připojení k internetu).

Pochopitelně nebude chybět ani trend posledních let – umělá inteligence. Očekáváme proto boom tzv. AI PC. Jde o výraz, kterým společnosti Intel i AMD označují počítače vybavené čipy s NPU neboli jednotkami pro neuronové zpracování, které mají potenciál změnit způsob, jakým počítače používáme.

Společnost Displace se na veletrhu CES 2023 postarala o rozruch svým bezdrátovým televizorem, který lze namontovat kamkoli, dokonce i přisát na okno. Letos předvede dva televizory: 27palcový Displace Mini a 55palcový Displace Flex. Tyto novinky bude možné připojit k volitelnému magnetickému bezdrátovému nabíjecímu stojanu. Nicméně jak Flex, tak Mini mají podle společnosti dostatečnou výdrž baterie na měsíc, pokud je sledujete šest hodin denně.

Společnost Displace uvedla, že na veletrhu CES předvede také 110palcový model, přestože podrobnosti zatím neznáme. Přestavena by měla být také nákupní platforma pro televizory Displace založená na umělé inteligenci.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.