Zdroj: Pixabay

Co si můžete pořídit při zařizování chytré domácnosti

Pokud vás fascinuje myšlenka chytré domácnosti a chtěli byste si pomocí nejmodernějších technologií maximálně usnadnit život, v tomto článku jsme pro vás připravili přehled prvků, s jejichž pomocí si můžete svůj chytrý domov zařídit. Jestli nejste odborníky na tuto oblast, může vás překvapit, že mezi tyto prvky patří například i elektrické zásuvky, zámky a další.

Mozkem každé chytré domácnosti je centrální ovládací jednotka

Abyste si mohli užívat výhod chytrého bydlení, musíte si vždy nejdříve pořídit centrální ovládací jednotku, která se postará o řízení všech inteligentních zařízení. Obrazně řečeno jde o mozek celé sítě chytrých prvků domácnosti. Nejenže s její pomocí nastavíte jednotlivé chytré spotřebiče, ale umožňuje také ovládání světel, žaluzií, klimatizace nebo topení.

Centrální jednotku ale pochopitelně nemusíte ovládat jen pomocí ní samé, lze ji  jednoduše propojit se smartphonem, tabletem nebo třeba notebookem. Většina lidí si tak pro pohodlné ovládání své chytré domácnosti vybere právě svůj telefon. Nastavit správnou teplotu si tak v bytě můžete dříve, než přijdete z práce.

Které známé a méně známé prvky mohou tvořit chytré bydlení

V současné době je na trhu už opravdu velká nabídka chytrých produktů, které se mohou stát součástí inteligentního zařízení bytu. Asi jako první většinu z nás napadnou chytré spotřebiče – inteligentní lednici, vysavač, pračku, myčku, váhu nebo kávovar má ve své domácnosti stále více lidí.

Mezi další běžné vybavení patří chytré žárovky a vůbec veškeré inteligentní osvětlení. U této kategorie vybavení je velkou přednostní snadné nastavení intenzity, teploty i barevného odstínu světla tak, jak vám zrovna vyhovuje.

Velmi praktické jsou ale i chytré zásuvky a vypínače. Jejich prostřednictvím můžete na dálku snadno ovládat spotřebiče i nastavit ochranu proti přehřátí. Chytrá zásuvka navíc dokáže informovat o aktuální spotřebě připojeného spotřebiče.

Pořídit si můžete také chytrý termostat, který lze propojit s běžným kotlem (na plyn, tuhá paliva i na dřevo). Snadno tak nastavíte vámi preferovanou intenzitu vytápění, jeho začátek i konec. Inteligentní termostat vám může pomoci výrazně snížit náklady.

O bezpečí vašeho domova se postarají chytré kamery a zvonky. A zdravé prostředí uvnitř bytu pohlídají nejrůznější inteligentní senzory a detektory. Jsou schopné monitorovat například koncentraci oxidu uhličitého, případný únik plynu nebo vody či přítomnost kouře. Pokud například příslušný senzor zjistí vydýchaný vzduch, může sám otevřít okna a vyvětrat.

Na co dát při výběru pozor

Přestože nám chytré prvky domácnosti dokáží velmi zpříjemnit a zjednodušit život, je potřeba mít při jejich výběru na paměti, že označení „chytrý“ neznamená automaticky kvalitní. Při výběru je také vhodné pořizovat chytrá zařízení a spotřebiče od stejného výrobce. To vám totiž zaručí, že mezi sebou budou bez problémů komunikovat. Pokud byste přeci jen chtěli skloubit prvky různých výrobců, vždy se informujte u prodejce, zda jsou kompatibilní.