Foto: Hashem Al-Ghaili, Youtube

Cognify je nový neurologický vězeňský systém

Podle Prison Policy Institute mají USA vyšší míru uvěznění na 100 000 obyvatel než kterákoli jiná země NATO a je dokonce vyšší než dalších pět členských států dohromady (Velká Británie, Portugalsko, Kanada, Francie a Belgie).

Hashem Al-Ghaili, molekulární biolog a vědecký komunikátor z Jemenu, v rozhovoru pro Wired tvrdí, že má na problém řešení: vybudovat virtuální vězení.

Al-Ghaili navrhuje nový neurologický vězeňský systém, který nazývá Cognify. Na svém Instagramu a kanálu YouTube zveřejnil video s návrhem virtuálního justičního systému a vypadá to přímo děsivě. Video naleznete pod článkem.

Namísto dlouhodobého zavírání vězňů by totiž byli vězni vystaveni umělým vzpomínkám ve virtuálním prostředí. Systém vytváří přizpůsobený obsah generovaný umělou inteligencí, který je převeden na vizuální informace a doručen do mozku vězně, jakož i do částí jeho DNA a RNA spojených s tvorbou paměti, aby se vytvořil dlouhodobý paměťový vzorec.

V současné době taková technologie neexistuje a Cognify je pouze návrhem. Al-Ghaili však tvrdí, že pokusy prováděné na zvířatech dokazují, že by tento proces mohl někdy v budoucnu fungovat i na lidech. Například studie zveřejněná v březnu ve vědeckém časopise Nature, která použila jako pokusné subjekty myši, zjistila, že vzpomínky jsou pravděpodobně tvořeny poškozenými a opravenými vlákny DNA.

Pokud by se takový systém stal skutečností, bylo by samozřejmě nutné vyřešit etické důsledky a dopady. Al-Ghaili říká, že Cognify by se mohl objevit do deseti let, ale pouze ,,pokud bychom dokázali překonat etická omezení, která znemožňují testování takové technologie”.

Zdroj: engadget.com