ČT zpomalí přechod na DVB-T2

Česká televize zpomalí přechod na nový standard digitálního televizního vysílání DVB-T2 – chce dát lidem více času na nákup nových televizorů či set-top boxů. Informuje o tom agentura ČTK.

Od zítřka budou moci diváci naladit všechny kanály ČT v současném vysílacím standardu na jednom místě – televize je soustředí do multiplexu 1. K jejich příjmu je nutné na televizoru jednorázově spustit automatické ladění. Některé domácnosti tak znovu získají přístup ke kanálu ČT:D/Art, o nějž přišly poté, kdy ČT koncem března spustila přechodovou vysílací síť DVB-T2.

Až do listopadu roku 2019 budou mít všichni diváci v nynějším standardu k dispozici kanál ČT Sport, který měl být původně dostupný po skončení letošního mistrovství světa v hokeji v rámci terestrického vysílání pouze v přechodovém multiplexu ČT ve standardu DVB-T2 nebo v regionálních sítích DVB-T.

„Aby bylo možné zařadit všechny programy ČT do veřejnoprávního multiplexu, dojde k částečnému snížení rychlosti a rozsahu doplňkových služeb, jako je elektronický programový průvodce či teletext, a také k dílčímu snížení obrazové kvality programů,” uvedla televize k ohlášené změně. Ve vysokém rozlišení a s plnohodnotnou nabídkou dodatečných služeb diváci nadále najdou kompletní program ČT v přechodové síti DVB-T2.

Standard DVB-T2 na rozdíl od současné technologie DVB-T umožňuje vysílání většího počtu programů na menším rozsahu frekvencí. Vysílání DVB-T zároveň uvolní frekvenční pásmo 700 megahertzů datovým sítím pro novou generaci vysokorychlostního mobilního internetu.

Od listopadu příštího roku bude přechodová síť DVB-T2 jedinou digitální platformou, kde bude pozemní vysílání ČT v celé zemi dostupné. Na nový standard musí Česko na základě rozhodnutí vlády, evropských orgánů i mezinárodních dohod zcela přejít v červnu roku 2020.

Pozemní digitální vysílání v současné době využívá kolem 60 % všech českých domácností. Jinou možností je kabelové připojení nebo příjem přes satelit. Televizní přijímač nebo set-top-box kompatibilní se standardem DVB-T2 dnes vlastní přibližně pětina domácností.

 

Zdroj: ČTK