Foto: se svolením NASA

Čtyři astronauti se po půlročním pobytu na ISS úspěšně vrátili na Zemi

Čtyři astronauti se dnes úspěšně vrátili domů na Zemi v kosmické lodi Crew Dragon společnosti SpaceX, čímž skončil jejich šestiměsíční pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Po odpojení od ISS ve čtvrtek v brzkých hodinách posádka sestoupila do zemské atmosféry a v 6:43 našeho času se pomocí padáků snesla u pobřeží Floridy.

Na palubě Crew Dragon byli tři astronauti NASA – Tom Marshburn, Raja Chari a Kayla Barronová – a také německý astronaut Matthias Maurer z Evropské kosmické agentury. Tito astronauti, kteří jsou součástí mise nazvané Crew-3, odstartovali do vesmíru ve stejné lodi Crew Dragon již v listopadu. Od svého připojení k ISS žili a pracovali v orbitální laboratoři, prováděli vědecké experimenty a podnikali výstupy do volného prostoru.

Pobyt se však neobešel bez vypjatých situací. Krátce po příletu na ISS totiž Rusko zničilo pozemní raketou jeden ze svých satelitů, a vytvořilo tak oblak trosek, který zpočátku přímo ohrožoval vesmírnou stanici. Bezprostředně po zničení družice se astronauti Crew-3 a ruští kosmonauti na palubě ISS museli ukrýt uvnitř své kosmické lodi pro případ, že by vzniklé trosky poškodily vesmírnou stanici a oni potřebovali rychle utéci. Naštěstí k poškození nedošlo.

Několik měsíců po tomto incidentu Rusko napadlo Ukrajinu, což zvýšilo napětí mezi Spojenými státy a Ruskem na Zemi. To vedlo mnohé ke zpochybnění stability partnerství mezi NASA a ruskou státní vesmírnou agenturou Roskosmos a objevily se obavy, že by napjaté vztahy mohly ovlivnit provoz na palubě vesmírné stanice. Nakonec však astronauti Crew-3 pokračovali v práci podle plánu spolu se svými ruskými kolegy, a v březnu dokonce na stanici přivítali novou posádku ruských kosmonautů.

Bezpečný návrat Crew-3 znamená pro SpaceX i NASA úspěšný konec další mise s lidskou posádkou na ISS. Crew-3 byla třetí misí společnosti SpaceX k ISS pro NASA a zároveň osmou misí, při níž společnost vyslala astronauty do vesmíru.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.