Čtyři hry pro kancelářské počítače, které vás zabaví i během karantény
Dnešní herní svět nenabízí jen graficky nablýskané tituly, které můžete rozběhnout pouze na silných počítačích. I na indie scéně můžeme najít celou škálu zajímavých titulů, které jsou záživné a dokáží zabavit na dlouhou dobu. Mnohdy mají přitom zásadní výhodu v tom, že nepotřebují tolik výpočetního nebo grafického výkonu, a je tak možné je hrát i na běžných kancelářských noteboocích.
Svět indie her je opravdu pestrý a my jsme se z něj rozhodli představit čtyři tituly, které nás zaujaly a máme je rádi. Jde o naprosto subjektivní výběr členů naší redakce a je tedy možné, že zrovna váš oblíbený indie titul v našem výběru chybí. Každá hra je navíc jiná a rozhodli jsme se je tedy vzájemně nehodnotit. Nejedná se tedy o žebříček, ale spíše o inspiraci, co si zahrát, když je dlouhá chvíle.
Into the Breach
První hrou našeho výběru je mix strategie a deskové hry Into the Breach. Hráč v něm nemá za úkol nic menšího než zachránit svět před invazí mimozemšťanů. Ti mají podobu gigantických hmyzích stvoření a hráč má na jejich deratizaci k dispozici trojici robotů.
Celá hra probíhá na přesně vymezeném poli 10×10 čtvercových políček. Vtip hry je v tom, že hráč vidí přesně to, co jeho soupeř v příštím tahu udělá, a může na to reagovat. Není nutné soupeře přímo zabíjet, stačí jej posunout, tak aby netrefil žádnou vaši jednotku nebo některou součást civilní infrastruktury. Nejlepší možností pak je posunout nepřátelské bojovníky tak, aby trefili svého spolubojovníka nebo jím byli sami trefeni.
Jednotky hráče nejsou stejné a každá provede s nepřítelem (případně se svým spojencem) něco jiného. Hráč tak má k dispozici celou paletu řešení a záleží jen na něm, které zvolí. V některých složitějších pasážích může hra připomínat třeba šachy.
Dlouhou hratelnost obstarává procedurálně generované prostředí (rozdělené navíc do několika ostrovů, které se liší podnebím, úkoly i nepřáteli) a fakt, že si hráči mohou odemykat nové jednotky, s nimiž hru projdou. Hra je v současnosti k dispozici na Steamu za necelých 15 EUR.
Baba is You
Druhá hra potěší především milovníky jazykové logiky a hlavolamů. Na první pohled vypadá titul Baba is You díky jednoduché pixelartové grafice poměrně nenápadně, avšak opak je pravdou a těm, kdo mají rádi zapeklité hádanky, připraví hra mnoho (někdy velmi dlouhých) hodin zábavy.
Základním motem hry je absence pravidel. I když absence možná není správné pojmenování, protože právě pravidla herního světa jsou tím, co tvoří základ hratelnosti. Hráč totiž ve 2D úrovních viděných pohledem shora (hra je vizuálně podobná legendární japonské hře Sokoban) skládá pravidla pomocí slov, která má právě k dispozici.
Pokud hráči chtějí (a dokáží sestavit vhodnou formulku), mohou se místo zvířátka Baba stát třeba všemi zdmi v úrovni a pohybovat se. Nebo naopak učinit z neproniknutelných zdí cestu, po níž se lze vydat skrz úroveň. Řešení je někdy více, někdy jen jedno a často můžou překvapit. Může se stát, že hráč přijde s řešením, s nímž nepočítali ani sami autoři hry.
Pokud tedy umíte jen trochu anglicky, máte rádi jazykovou logiku a opravdové výzvy, Baba is You je pro vás skvělou volbou. Na službě Steam je k dispozici za 12, 49 EUR a za tyto peníze vám hra nabídne skutečně gigantickou porci zábavy.
Slay the Spire
Máte rádi karetní hry s deckbuildingovými prvky, jako je legendární Magic the Gathering? A představte si, že pokud váš avatar umře, tak vám váš pracně budovaný balíček zmizí a vám nezbude nic jiného, než vrátit se na start a budovat nový. Tak to je pointa Slay the Spire.
Hráč v něm ovládá jednoho ze čtyř hrdinů s rozdílnými vlastnostmi a sadami karet. Jeho cílem je projít třemi zákeřnými sériemi dungeonů a porazit desítky různých monster. Za vítězství v bojích dostává hráč možnost si svůj balíček vždy obohatit o jednu novou kartu, a tak pořád dokola, dokud nezabije finálního bosse nebo neumře. Karet je ve hře obrovská spousta a nabízí pro každého z hrdinů celou škálu taktik a strategií. Systém pracuje s principem postupného učení možného provázání karet a dovede přinést pocit vlastního uspokojení.
Souboje probíhají tahově a hráč je omezen počtem energií na tah, jejich množství může navyšovat pomocí karet, případně artefaktů nebo lektvarů, které mu při hře vydatně pomáhají. Podobně jako ve hře Into the Breach vidí hráč, co jeho soupeř chystá, a je pak jen na něm, jak se s danou situací vypořádá. Může zahrát více útočných karet, aby jej oslabil, nebo si zvýší obranné číslo, aby minimalizoval soupeřovy útoky.
Hra má hezky kreslenou nenáročnou grafiku a sází především na přehlednost. Kromě běžného hraní nabízí hra také systém denních výzev, v nichž někdy méně, někdy více mění pravidla, a vnáší tak do hraní nový svěží vítr. Slay the Spire je určen všem, kdo rádi takticky uvažují, hledají nové cesty a mají radost z pokroků v zaběhnutém systému. Hra je momentálně na Steamu v akci za 15,49 EUR, běžná cena je pak 20 EUR.
Factorio
V naší čtveřici máme i jednoho českého zástupce, a to trochu netradiční budovatelskou strategii Factorio. Ta v sobě kombinuje prvky survival mechanismů a budování dopravních a dalších systémů, podobně jak to známe z her typu Transport Tyccon. Od něj se však liší tím, že místo na ekonomiku se soustředí na proces výroby.
Hráč začíná jako kosmonaut na cizí planetě obývané hmyzu podobnými tvory. Ti zpočátku nejsou agresivní, avšak s postupem času začíná hráč svou činností planetu stále více znečišťovat, a to se domorodým druhům pochopitelně nelíbí a reagují útokem.
A v čem spočívá hráčova činnost? V postupném budování co nejdokonalejšího výrobního systému, který začíná u těžby jednotlivých zdrojů a pokračuje jejich zpracováním a vytvářením jednoduchých základních součástek, které se pak používají v další výrobě. Vrchol celého řetězce je pak vlastní vesmírný program. Hráč se ve hře posouvá dál prostřednictvím výzkumu, který je velice náročný, a to jak na elektrickou energii, kterou je potřeba hlídat, tak na suroviny. Hra postupně přidává celé nové oblasti průmyslu (chemický průmysl, jaderná energie), které vyžadují vlastní infrastrukturu a změny ve stávajícím systému.
Hráčům pod rukama vznikají během hraní Factoria opravdu gigantické systémy, které je navíc třeba neustále kontrolovat a zefektivňovat. Jeden z členů redakce nazval Factorio programováním a měl svým způsobem pravdu. Tato hra vám hravě spolkne několik stovek hodin a milovníkům fungujících systémů přinese nebývalou zábavu.
Factorio je ze všech her hardwarově nejnáročnější, přesto by mělo plynule běžet na většině běžných kancelářských sestav. Hra stojí na Steamu 25 EUR.