Daimler investuje 570 mil. dolarů do výzkumu a vývoje nákladních vozů se stupněm autonomie 4

Automobilka Daimler na veletrhu CES oznámila, že hodlá v příštích letech investovat 570 mil. dolarů do výzkumu a vývoje autonomních nákladních vozů se stupněm automatizace 4. Cílem je vypustit taková vozidla na silnice do deseti let.

Automobilka slovy šéfa divize nákladních vozů a autobusů Martina Dauma také uvedla, že  „náklaďáky“ pro dálkovou přepravu se 4. stupněm automatizace budou efektivnější a bezpečnější než vozidla, která brázdí silnice v současnosti. Vyšší efektivita prý pramení z jejich schopnosti jezdit ve všechny hodiny ve dne i v noci a systému chytrého plánování tras, díky němuž se dokáží vyhnout potenciálním dopravním kolapsům.

Podle Dauma si je automobilka vědoma, že ne všichni jsou autonomním technologiím nakloněni a stoprocentně jim věří, proto prý její technologie musí být na silnici „stoprocentně bezpečná, a to za všech podmínek“. Tím měl na mysli např. povětrnostní podmínky nebo schopnost vozidel fungovat na všech typech silnic.

Daum dodal, že automobilka přeskočí vývoj a výzkum 3. stupně autonomie a přestane pracovat na technologii platooningu (seskupování vozidel do konvojů za účelem snížení spotřeby pohonných hmot, ušetření místa na silnici apod.). Podle něj se ukázalo, že elektronicky propojené vozy nejsou v praxi tak efektivní jako při testování v laboratorních podmínkách.

Kromě toho automobilka představila svůj první nákladní vůz pro dálkovou přepravu 2. stupně automatizace a třídy 8. Vozidlo se začne vyrábět v červenci a k zákazníkům by se mohlo dostat koncem roku.

 

Zdroj: endgadget.com