Darknet – podsvětí internetu
Možná jste o něm již slyšeli, ale přesně nevíte, co vlastně je a odkud se vzal. Darknet je zjednodušeně řečeno podsvětí sítě sítí, internetu. Tak jako v reálném světě existuje podsvětí, kde probíhají ilegální aktivity, i část internetu se skrývá hluboko v podsvětí, kam běžný uživatel nemá přístup.
Nelegální aktivity jsou s internetem neodmyslitelně spjaty prakticky od samého začátku. Již několik let po vzniku předchůdce internetu ARPANET se začátkem 70. let minulého století začalo prostřednictvím této sítě obchodovat s marihuanou, hlavně mezi univerzitními studenty. Drogy se v prostředí Darknetu ostatně stali běžnou, skoro až základní komoditou.
Neplést pojmy
Nejprve si ovšem vyjasněme pojmy. Darknet se někdy zaměňuje s Deep Webem (hlubokým webem, neviditelným webem). Deep Web obsahuje rozsáhlé databáze knihoven, institucí, archivů, institucí, které nejsou běžnému uživateli přístupné. Jsou zde uchována ta nejcennější data, např. vědecko-výzkumného charakteru, které si tyto instituce chrání, a proto na jejich stránkách nefunguje indexování vyhledávacími roboty. Databáze poskytují svůj obsah jen po přihlášení na heslo nebo vyžadují speciální oprávnění. Možná je to pro někoho novinka, ale hluboký web pokrývá drtivou většinu internetu, podle odhadů až 95 %.
Darknet je také „hluboko“, ale jak bylo zmíněno na začátku, je to místo, ve kterém probíhá kromě jiného ilegální činnost. Funguje na bázi anonymního připojení přes šifrované sítě, ve kterých probíhá komunikace mezi jednotlivými uživateli (P2P), a je dostupný jen přes speciální software a konfiguraci komunikačních protokolů a portů. Jinými slovy, přes Google se na něj nedostanete. Tak jako ve skutečném světě zde probíhá prodej zbraní, drog, ilegální sázení, obchod s bílým masem, šíří se zde dětská pornografie nebo se sdílejí kódy ke škodlivému softwaru (malwaru, spywaru, ransomwaru…). V neposlední řadě tu čile komunikují teroristé. A platí se zde digitální měnou bitcoiny.
Darknet nerovná se „ilegální“
Jedním dechem je nutné dodat, že Darknet nevznikl za účelem páchání zločinů, ani jej nevynalezli zločinci. Byl zamýšlen „jen“ jako prostor bez regulací, cenzury a státního dohledu, zkrátka jako bezpečný anonymní digitální prostor, na který se zločin postupně „nabalil“. Domov zde dříve našli např. anarchisté různých odstínů, zastánci stahování čehokoli bez omezení nebo příslušníci různých subkultur. I dnes je možné jej využít pozitivně. Je aktivní tam, kde dochází k porušování lidských práv, používá se k ochraně soukromí nebo zde našly útočiště oběti domácího násilí. Mimo jiné zde působí i česká umělecká skupina Ztohoven.
Svůj název dostal Darknet od inženýrů Microsoftu před 15 lety v článku The Darknet and Future of Content Distribution (Darknet a budoucnost distribuce obsahu). Později došlo k jeho různým definicím, ale v digitálním mainstreamu se uchytil právě Darknet. První „temnou sítí“ se stal v roce 2000 Freenet. Byl primárně vytvořen na ochranu nepohodlných politických oponentů v nedemokratických režimech. Byl na rozdíl od „standardního internetu“ pomalý a nenabízel zdaleka tolik obsahu. Už Freenet vyžadoval speciální konfiguraci a software. S příchodem kryptoměn začaly vznikat tzv. freemarkety, na kterých bylo možné obchodovat prakticky s čímkoli.
„Hedvábím“ to začalo
Prvním tržištěm Darknetu byla Hedvábná stezka (Silk Road) založená v roce 2011 Williamem Ulbrichtem. Ulbricht se inspiroval libertariánskou ekonomickou teorií, že státní zásahy a daně jsou formou donucování. Nápad to byl možná šlechetný, ale aby nalákal na tržiště první zákazníky, začal zde nejprve prodávat drogy (psychedelické houby) vlastní výroby. Postupem času se přidaly zbraně a munice, což vyvolalo první spory ve zdejší komunitě. Podle hesla „kupovat a prodávat cokoliv bez strachu ze zásahu vlády“ se zde potom prodávalo nejrůznější ilegální zboží a Hedvábná stezka se stala během krátké doby největším tržištěm v internetovém podsvětí. V dobách největší „slávy“ dosahoval její obrat 1,5 mld. dolarů. Před čtyřmi lety ale „spadla klec“, tržiště bylo rozprášeno, Ulbricht zatčen a odsouzen na doživotí.
Její „štafetu“ převzaly další, např. German Plaza, Ramp, a především AlphaBay a Hansa. AlphaBay vznikl jen rok po uzavření Hedvábné stezky a rychle si získal pověst spolehlivého místa, kde je možné koupit doslova vše – od drog, zbraní, střeliva, čísel ukradených kreditních karet po virtuální exploity nebo hackovací nástroje. Podle odhadů měl AlphaBay kolem 200 tisíc zákazníků a 40 tisíc vendorů (obchodníků). Koncem července tohoto roku si však i na něj vyšláply úřady, konkrétně americká FBI a Europol, a společně s Hansou „podzemní podnik“ uzavřely. Při zátahů na jeho stránkách zabavila FBI bitcoiny v hodnotě přes 33,5 mld. dolarů. Jeden z provozovatelů tržiště, Kanaďan Alexander Cazes, se den po zatčení oběsil.
Darknet odrazem lidské podstaty
Ačkoli se chystají další zátahy, nevypadá to, že Darknet by ztrácel na síle, spíše naopak. Je jako Hydra, jednu hlavu uříznete a narostou dvě další. Zákazníci po uzavření jednoho nezmizí, ale přesunou se do dalšího a kola ilegálního byznysu se budou točit dál. Podle společnosti Cyberint, zaměřující se na výzkum kyberbezpečnosti, se vedoucím hráčem v temném zákoutí internetu stala burza Dream Market. V současnosti má podle jejího odhadu nabízet téměř 100 tisíc položek ilegálního zboží. Vedle něj se začíná prosazovat i TradeRoute, která nabízí (zatím) necelých 18 tisíc položek nelegálního zboží.
Digitální podsvětí bude existovat vždy, tak jako to reálné. Vždy totiž bude existovat skupina lidí, která bude chtít být naprosto nezávislá na státní moci a toužit po maximální svobodě bez omezení, mnohdy však bez společenské zodpovědnosti. Člověk se nemůže „vytrhnout“ z vlastního prostředí, které na něj nějak působí, jinak by vznikla anarchie. A k čemu vede anarchie, nám Darknet názorně ukazuje. To je však na jiný článek, spíše v duchu filozoficko-ekonomickém.
Mimochodem, věděli jste, že zboží kupované na webech Darknetu se zasílá obyčejnou poštou?