https://unsplash.com/photos/ZE0X3vAnBvs

DARPA zkoumá způsoby, jak stavět velké konstrukce ve vesmíru

Americká Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA) zadala zakázky v rámci nového programu zaměřeného na stavění velkých konstrukcí ve vesmíru. Ten je součástí širší snahy o snížení finančních nákladů na lety do vesmíru.

Schopnost vyrábět věci ve vesmíru by mohla umožnit stavbu velkých konstrukcí s využitím materiálů dodaných ze Země nebo získaných na jiné planetě, například na Měsíci nebo na Marsu. Podobné stavební práce by mohly v nepříliš vzdálené budoucnosti začít i na Měsíci.

Program NOM4D (zkratka pro „Novel Orbital Moon Manufacturing, Materials, and Mass Efficient Design“) bude testovat výrobní a konstrukční technologie, které by mohly být jednou použity mimo Zemi, uvedli představitelé DARPA. Počáteční fáze, které jsou nyní financovány, však ještě neproběhnou ve vesmíru.

I když NOM4D bezprostředně nepočítá s technologiemi pro použití na Měsíci nebo v jeho okolí, pracovníci DARPA uvedli, že struktury na oběžné dráze Země, které se program bude snažit vytvořit, by nakonec mohly americké armádě umožnit monitorovat cislunární (pozemsko-měsíční) prostor. Cislunární prostor je považován za prioritní oblast pro americkou armádu vzhledem k rostoucím komerčním a vládním aktivitám v této oblasti.

Vytváření složitějších struktur ve vesmíru bude pravděpodobně vyžadovat, aby byly vyrobeny na místě, podobně jako byla po částech sestavena Mezinárodní vesmírná stanice. Ale budoucí výrobní zařízení ve vesmíru pravděpodobně budou využívat téměř výhradně robotické technologie, což je rozdíl oproti stavbě ISS, při níž astronauti prováděli desítky výstupů do volného prostoru za asistence robotické paže Canadarm2. Úkolem budoucích zařízení bude také používat suroviny, a nikoli předem smontované komponenty.

Zdroj: www.space.com