Zdroj: unsplash

Data Univerzity Cambridge ukazují rozsáhlé pohyby v těžbě bitcoinu

Kryptoměna bitcoin je založena mimo jiné na tom, že skupiny počítačů provádí operace potřebné k jejímu běhu. Za to je systém může odměnit přidělením nových tokenů, kterých je v systému konečný počet. Tomuto systému se říká těžba Bitcoinů a jedná se o klíčovou vrstvu fungování celého systému. A právě těžba Bitocinů zaznamenala za poslední rok radikální změny.

Podle dat Cambridge Center for Alternative Finance (CCAF) výrazně poklesl podíl globálního lídra těžby bitcoinůČíny. Ta klesla od posledního měření v září 2019 z 75,5 procent podílu na trhu na 46 procent v dubnu letošního roku. A díky zásahům tamní vlády proti obchodování s kryptoměnami bude pravděpodobně dále klesat. Naopak mezi tři nejvýznamnější státy v oblasti těžby kryptoměn se vyhoupl – poměrně překvapivě – Kazachstán.

Podle zjištění CCAF se mění oblast, ale nemusí se nutně měnit lidi, kteří kryptoměny těží. Zdá se, že největší čínští těžaři jednoduše sbalili své farmy počítačů, zabalili je do kontejnerů a přesunuli se právě do Kazachstánu. Výhodou tamního prostředí je nízká regulace a především levná elektrická energie.

Právě vysoká spotřeba elektrické energie je jedním z nejzásadnějších problémů bitcoinů (i mnoha dalších kryptoměn). Potvrzená je dokonce i migrace těžařů uvnitř samotné Číny, kde docházelo v období dešťů k přesunu těžby do oblastí, které spoléhají na energii z vodních elektráren.

Zdroj: bbc.com