Zdroj: commons.wikimedia.org

Dědic impéria Samsung se kvůli úplatkářství vrací do vězení

Jay Y. Lee dědic největší jihokorejské společnosti Samsung si odpyká další dva a půl roku ve vězení. Soud jej totiž uznal vinným ze zločinu úplatkářství. Jde o pokračování dlouhého soudního procesu. V roce 2017 byl Lee odsouzen na pět let vězení, po roce byl ale jeho trest díky odvolání přerušen. V srpnu 2019 bylo úřady nařízeno nové soudní jednání, jehož výsledkem je současná výše trestu.

Lee byl zatčen v rámci jednoho z největších skandálů v historii Jižní Koreje. V rámci něj byla ke dvaceti letům odnětí svobody odsouzena i prezidentka Park Geun-Hye. Lee sám měl prezidentku pomocí finančních darů ovlivňovat tak, aby se její rozhodnutí hodila zájmům společnosti Samsung. Korejští prokurátoři původně požadovali, aby byl Leemu udělen dvanáctiletý trest odnětí svobody. Měla tak být vyslána jasná zpráva, že Korea je právní stát a ani společnost velikosti Samsungu nemůže stát nad zákonem.

Lee se během své závěrečné řeči omluvil za své chování a slíbil, že v budoucnu udělá maximum pro to, aby posunul možnosti společnosti Samsung zase o něco dále. Jeho právní strasti ale tímto rozsudkem nekončí. V jiném soudním procesu jej čeká soud za údajné podvody a manipulaci s akciemi.

Jay Y. Lee se měl po smrti svého otce Lee Kun-hee, stát vedoucí osobností společnosti Samsung a předsedat její správní radě. Zatím není jasné, jak tyto plány ovlivní jeho uvěznění. Z jeho slov vyplývá, že je připraven se do role vedoucího pracovníka společnosti Samsung opět vrátit. To, že by svou moc delegoval na své děti, odmítl.

Zdroj: bloomberg.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.