Foto: se svolením Cheyenne MacDonald

Deepfakes Elona Muska propagují podvody s kryptoměnami na YouTube Live

Případů deepfake je stále více. Při jednom z posledních velmi zdařilých pokusů použili podvodníci deepfake Elona Muska, který propagoval podvod s kryptoměnami, přímo v živém vysílání YouTube Live. Přenos přitom probíhal dlouhých pět hodin.

Video, které již bylo staženo, propagovalo klip s Elonem Muskem, který měl vypadat jako přímý přenos z akce společnosti Tesla, přičemž verze jeho hlasu generovaná umělou inteligencí dávala divákům pokyny, aby navštívili webovou stránku a vložili zde své bitcoiny, ethereum nebo dogecoin. Zpráva přehrávaná ve smyčce slibovala, že systém poté automaticky pošle zpět dvojnásobek částky, kterou lidé vložili.

V jednu chvíli stream sledovalo více než 30 000 diváků (i když je možné, že toto číslo bylo uměle navýšeno boty), což jej posunulo na vrchol doporučení Live Now na YouTube. Účet maskující se za Teslu, @elon.teslastream, měl ověřovací odznak Oficiální kanál umělce, takže možná šlo o hacknutí účtu. Video i kanál ale již byly odstraněny.

Zdá se, že v posledních několika měsících se tyto podvody s Elonem Muskem znásobily, přičemž vždy se jedná o účet, který se vydává za jednu z Muskových společností. Tento nesl poměrně krkolomný název Tesla’s [sic] unveils a masterpiece: The Tesla that will change the car industry forever. Začátkem června Cointelegraph informoval o podobných podvodech, které v době spuštění Starshipu provozovalo 35 účtů vydávajících se za společnost SpaceX.

Zdroj: engadget.com