Designový robot-květináč zajistí dokonalou péči o rostliny

Výraz heliotropní mnozí z nás slyšeli ve škole o hodině přírodopisu. Týká se některých rostlin, které se snaží dostat se blíže ke světlu. Systémů, jak to dělají, je několik. Některé rostliny se za slunečním svitem přímo otáčejí, jiné směrem k němu vytahují výhonky nebo využívají množení prostřednictvím kořenového systému.

Pokojové rostliny to mají v tomto ohledu složitější, protože jsou vázány na prostor vlastního květináče. Tento problém se rozhodl svérázným způsobem vyřešit čínský designér Sun Tianqi a výsledkem jeho snažení je chytrý robotický květináč, který zajistí květině tu nejlepší péči. Na první pohled může jeho konstrukce připomenout pokémona Bulbasaura, a to především díky květině na zádech. Jeho základ tvoří bílá miska, stojící na podstavci z šesti robotických nohou. Ty dodávají celému zařízení dostatečnou stabilitu a umožňují jeho pohyb.

Robot-květináč v sobě má mimo jiné senzory, které dokáží změřit intenzitu slunečního světla. Podle toho přemisťuje květinu tam, kde je více světla, nebo naopak do stínu, aby ji slunce příliš nespálilo. Kromě toho si také dokáže hrát s majitelem nebo předvádět tanec.

Autora ke konceptu celého zařízení přivedla touha dát rostlinám, které jsou kvůli své upoutanosti v zemi velmi pasivní, větší míru svobody. Pokud dojde k širšímu využití podobných technologií, mohlo by to do budoucna změnit způsob pěstování rostlin. Využití technologie by bylo možné jak v bytových podmínkách, tak například v parcích, kde by mohly větší verze těchto robotů pomáhat urychlovat růst nových sazeniček. Do budoucna by mohla robotovi přibýt funkce automatického zalévání, díky které by dokázal rostlinám poskytnout opravdu komplexní péči.

Zdroj: theverge.com

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.