Foto: se svolením Bandai Namco

Děsivý filtr pro barvoslepé ve hře Tekken 8 znepokojuje odborníky

Vývojáři Tekkenu 8 zvyšují přístupnost hry přidáním možností pro barvoslepé. Někteří odborníci a uživatelé ale tvrdí, že určitá nastavení mohou způsobit více škody než užitku. Zejména jeden z filtrů, který zobrazuje horizontální a vertikální černé a bílé čáry, podle všeho způsobuje bolesti hlavy a závratě, uvedl odborník na přístupnost her Ian Hamilton v příspěvku na síti X.

Různé filtry připravované hry zveřejnil uživatel @itwhiffed na síti X, k čemuž napsal: „Proč nikdo nemluví o přístupnosti hry Tekken 8 pro barvoslepé?” Jeho vlákno příspěvků ukazuje sady filtrů pro různá zraková onemocnění, kdy jedna sada filtrů zobrazuje postavy jako svislé a vodorovné čáry s různým bílým nebo černým pozadím. (Snímek ze hry jsme vložili pod článek. Doporučujeme však čtenářům, aby byli opatrní.)

James Berg, senior GM pro přístupnost společnosti EA, požádal uživatele, aby příspěvěk s filtrem nesdíleli: „Z automaticky přehrávaného videa mají lidé migrénu…,” a dodal, že „vzory čar pohybující se na obrazovce vytvářejí souvislou oblast vysokofrekvenčního blikání, jako neviditelný stroboskop…,” což pro lidský mozek není příjemný podnět. To potvrdili i někteří uživatelé na X, přičemž jeden z nich uvedl, že filtr „mi způsobil okamžitou závrať jen z 2-3sekundového klipu, který jsem náhodou viděl”. Zároveň Berg dodal, že „záměr je fantastický – je skvělé vidět, že se Tekken stává přístupnějším.”

Ředitel Tekkenu Katsuhiro Harada na výtky reagoval slovy: „Několik lidí, i když jen velmi málo, buď špatně pochopilo možnosti přístupnosti, které zkoušíme, nebo viděli pouze video, aniž by takové možnosti skutečně vyzkoušeli ve hře.” Dodal, že hra obsahuje „více typů možností barevného vidění” pro hráče s barvoslepostí, nikoli pouze jeden vzor, a že existuje „poměrně široká škála nastavení”. Poznamenal také, že tato funkce získala pozitivní ohlasy od mnoha účastníků demo verze hry.

Brzy uvidíme, jak s filtry nakonec vývojáři naloží, hra má vyjít 26. ledna.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.