Foto použito se svolením NASA

Detektor kouře spustil poplach na ISS

O dramatické dění není na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS v posledních měsících nouze. Dnes ráno se přidal další incident, neboť spící kosmonauty probudil požární alarm a posádka cítila zápach pálícího se plastu. Podle zpráv je ale celá situace v současnosti pod kontrolou.

Incident se dle dostupných informací odehrál v Ruském modulu Zvezda. Jeho primárním úkolem je udržování systémů podpory života a je také obytným prostorem pro dva členy posádky. Podle informací BBC se zápach spálené umělé hmoty šířil až do americké části mezinárodní vesmírné stanice.

Roscosmos říká, že výskyt kouře se časově shodoval s autonomním dobíjením baterií stanice, problém mohl být tedy zřejmě v tomto systému. Ihned po zjištění problému byla zapnuta filtrace tak, aby byly prostory stanice zbaveny kouře a zplodin. Poté se všichni členové posádky vrátili k plánovanému programu, tedy do klidového spánkového režimu. Podle ruské strany fungují všechny systémy normálně.

Jonathan McDowell, výzkumný pracovník Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, v e-mailu uvedl, že takové incidenty jsou „velmi závažné“, protože by mohly vést k otravě kouřem nebo v horším případě k rozšíření ohně, při konstrukci ISS přitom bylo použito mnoho hořlavých materiálů. Vzpomněl si na problémy, které vyvolal požár na stanici Mir 24 v únoru roku 1997. Tehdy museli členové posádky bojovat s otevřeným plamenem.

ISS má v poslední době řadu problémů, objevily se úniky vzduchu, změna oběžné dráhy a polohy stanice způsobená samočinným zážehem trysek a někteří odborníci vyjadřují obavy nad stavem ruské části stanice. Napětí mezi Ruskem a USA kvůli tomu roste.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.