Detroitská policie nově nesmí používat technologii rozpoznávání obličeje jako jediný důkaz pro zatčení

Detroitská policie musí přijmout nová pravidla, která omezí její dosavadní využívání technologie rozpoznávání obličejů k zatýkání zločinců. Poté, co město minulý týden dosáhlo vyrovnání s Robertem Williamsem, černochem, který byl v roce 2020 neoprávněně zatčen kvůli falešné shodě obličeje. Nejedná se však o úplný zákaz této technologie a soudní pravomoc k vymáhání dohody trvá pouze čtyři roky. Podle nových omezení, která ACLU označuje za nejpřísnější podobná pravidla pro vymáhání práva v zemi, nemůže policie zatýkat pouze na základě výsledků rozpoznávání obličeje nebo vytvářet portrét zločince pouze na základě informací z technologie rozpoznávající obličeje.

Williams byl zatčen poté, co technologie rozpoznávání obličeje označila jeho fotografii s prošlým řidičským průkazem jako možnou shodu s totožností údajného zloděje v obchodě, kterou policie následně použila k sestavení portrétu zločince. Byl zatčen ve svém domě před zraky své rodiny, což podle jeho slov zcela změnilo jeho život. Je známo, že detroitská policie provedla nejméně dvě další neoprávněná zatčení na základě výsledků technologie rozpoznávání obličejů (FRT) a v obou případech byli oběťmi černošští občané. Studie ukázaly, že rozpoznávání obličejů častěji vede k nesprávné identifikaci lidí odlišné barvy pleti.

Nová pravidla stanoví, že výsledek FRT v kombinaci s identifikací podle obličeje nesmí být nikdy pádným důkazem pro žádost o vydání zatykače. Musí také existovat další nezávislé a spolehlivé důkazy spojující podezřelého s trestným činem. Policie v Detroitu bude muset projít školením o této technologii, které se bude zabývat rasovými odchylkami v míře její přesnosti, a všechny případy od roku 2017, v nichž bylo rozpoznávání obličeje použito k podání zatykače, budou podrobeny auditu.

Zdroj: engadget.com