Foto: Unsplash

Digitální měny nadohled? Nový návrh zákona by mohl zahájit testování digitálního dolaru

Americký zákonodárce navrhl test digitální hotovosti podporované vládou. Zákon o elektronické měně a bezpečném hardwaru (ECASH), který představil poslanec Stephen Lynch, by nařídil ministru financí veřejně testovat „elektronickou verzi“ amerického dolaru. Ačkoli šance na schválení tohoto návrhu jsou nízké, jde o situaci, která demonstruje rostoucí zájem světových vlád o spuštění alternativ ke kryptoměnám.

Zákon ECASH by požadoval zřízení nového programu nazvaného Program inovace elektronické měny (ECIP), přičemž právě ECIP by dohlížel na řadu pilotních programů týkajících se toho, co návrh zákona nazývá „e-cash“. To by mimo jiné znamenalo, že ministerstvo financí by vydalo zákonné platidlo, které by bylo možné používat bez soukromých zprostředkovatelů, jako jsou banky nebo společnosti vydávající kreditní karty. Ministerstvo financí by zahájilo pilotní program do 90 dnů od přijetí zákona a do čtyř let by zavedlo elektronické peníze pro veřejnost.

Přestože jsou „digitální dolary“ obvykle spojovány s kryptoměnami založenými na blockchainu (jako je např. bitcoin), zdá se, že zákon ECASH od používání této technologie odrazuje. Oproti kryptoměnám má mít e-cash „minimální vlastnosti generování transakčních dat“ a má umožňovat převody mezi jednotlivými uživateli, které nejsou ověřovány prostřednictvím „společné nebo distribuované účetní knihy“. Cílem je tedy vytvořit stejné podmínky, jaké nabízí hotovost (vysoká úroveň soukromí, snadné používání, absenci poplatků a překážek při zpracování), nicméně s tím rozdílem, že by šlo o digitální měnu.

Lynchův návrh zákona by vyžadoval nejméně tři počáteční testy ověření koncepce, které by byly určeny k experimentování s různými technologiemi. Alespoň jeden test by zahrnoval použití fyzické karty, která by mohla uchovávat hotovost, zatímco další by zahrnoval ukládání finančních prostředků na mobilní telefon nebo SIM kartu.

Zájem o digitální měny neustále roste. Také mimo USA se tomuto konceptu již věnovalo mnoho vlád. Evropská komise mimo jiné plánuje v roce 2023 navrhnout „digitální euro“ a Čína v lednu spustila pilotní program „digitálního jüanu“.

Zdroj: theverge.com