„Díky“ algoritmu Amazonu prý bylo možné v jeho e-shopu nakoupit materiály k výrobě bomby

Amazon přezkoumává internetové stránky svého e-shopu poté, co zjistil, že jeho vyhledávací algoritmus umožňuje v e-shopu prodávat „dohromady“ materiály potřebné k výrobě bomb. Informuje o tom britský Channel 4.

Materiály prý byly zahrnuty pod kategorii „Frequently bought together“ a šlo např. o chemikálie, materiály nutné k výrobě roznětky a detonátoru, kuličková ložiska apod. Některé z nich byly uvedeny na stejné stránce jako chemikálie v sekci „Customers who bought this item also bought“. Algoritmus Amazonu tak mohl podle webu channel4.com nechtěně navést zákazníky ke koupi potřebných chemických materiálů k výrobě bomby. Britská veřejnost tím mohla být vystrašena –  jen před pár dny vybuchla v londýnském metru amatérsky sestrojená trhavina.

Společnost ve svém vyjádření uvedla, že prodává jen takové zboží, které je v souladu s britskými zákony, a že „všechny produkty se prezentují odpovídajícím způsobem“. V prohlášení dodala, že bude plně spolupracovat s britskými bezpečnostními složkami a podle potřeby bude nápomocna při vyšetřování.

 

Zdroj:  gadgetsnow.com, channel4.com