Díky nové internetové hře mohou hráči prozkoumat taktiky tvůrců Fake News

Falešné zprávy, neboli Fake News jsou velkým tématem dneška. Díky internetu a sociálním sítím se jim daří ovlivňovat názory uživatelů na celém světě. Někdy mají za cíl podporu konkrétního politického kandidáta nebo politického názoru, jindy se snaží rozdělit společnost a snížit důvěryhodnost médií jako takových. Nedávno jsme vás informovali, že USA stíhá za cílené šíření dezinformací několik ruských občanů. Na světě je mnoho skupin a organizací, které se šířením takovéhoto obsahu zabývají od volnočasových spolků až po profesionální, dobře financované agentury.

Naopak řada institucí varuje před šířením falešných zpráv a upozorňuje na jejich nebezpečnost a manipulativnost. Uživatelé si díky nim mohou vyzkoušet testy, které prověří, jestli rozpoznají Fake News a prostudovat si materiály, které poukazují na společné rysy, jež falešné zprávy mají.

Zajímavý výukový materiál v oblasti Fake News vytvořil člen komise Cambridge Social Decision Making Lab. Je jím hra, která promění hráče v správce konspiračního webu. Celá hra má jednoduché ovládání a hraje s e v okně webového prohlížeče.

Hráče začíná úplně od počátku a provází ho hlas, který mu radí jak má se svými čtenáři manipulovat a poukazuje na chyby, které ve svých rozhodnutích hráč udělá. Měřítkem úspěchu jsou důvěra čtenářů a počet followerů. Rozhodnete se pro senzační titulek? Získáte čtenáře, ale ztratíte důvěryhodnost. A naopak to funguje stejně. Vše je třeba balancovat, tak aby byl váš vliv co nejvyšší. Nechybí ani zpětné reakce čtenářů, které vám napoví, co zrovna chtějí slyšet.

Tvůrci hru popisují jako očkování proti Fake News. Hráči díky hře odhalí mnohé taktiky tvůrců falešných zpráv a lépe tak pochopí, jak svět dezinformací funguje. Hra je zatím pouze v anglickém jazyce, avšak není problém jí porozumět se základní úrovní angličtiny. Chcete si i vy vyzkoušet, jaké to je být tvůrcem konspiračního webu? Můžete zde.

Zdroj: theguardian.com