Díky předplatnému společnosti VanMoof budou elektrokola ve městech dostupnější

Doprava ve městech a její odlehčení je jedním z velkých úkolů pro vědce a inženýry současnosti. Navrhovaných řeší je více – sdílení aut nebo dokonce autobusů, létající taxíky a další. Některé z nich jsou realizované už dnes, jiné jsou hudbou budoucnosti. O jednom alternativním způsobu dopravy po městě, který není na realizaci příliš složitý, se mluví už delší dobu – jsou jím obyčejná kola. Pokud k tomu připočteme rozvíjející se možnosti jejich elektrického pohonu, máme skutečně ideální způsob jak odlehčit přeplněným silnicím i v kopcovitých městech.

Skutečně kvalitní elektrokolo však vyžaduje nemalou investici. Holandská společnost VanMoof vyrábějící právě taková kola si je toho vědoma proto zavádí pro obyvatele několika evropských měst speciální program VanMoof plus. Ten je založen na dvoufázové platbě. Zákazník nejdříve zaplatí vstupní poplatek (který dosahuje zhruba třetiny ceny nového kola/elektrokola) a potom každý měsíc platit předplatné. V případě, že kolo nepotřebuje, může jej prodat dál nebo vrátit společnosti. Kolo si nedělí s ostatními zákazníky a má jej neustále k dispozici.

Základní vstupní poplatek je nastaven na 298 dolarů/eur (USA/EU). Následně zákazník platí 19 dolarů/eur měsíčně za třírychlostní model kola a 23 dolarů/eur za osmirychlostní kolo. V ceně je servis kola a pojištění proti krádežím. Program by se měl vztahovat jak na starší model Smart S tak na nový produkt Smart X, který byl představen tento týden. U nich však bude počáteční poplatek vyšší, spekuluje se o třetině tržní ceny, která je 3468 dolarů. Vyšší bude zřejmě i měsíční poplatek.

Jestli bude do programu zahnuta i Česká republika zatím není jasné. Tento počin by však mohl inspirovat i další výrobce kol a elektrokol a vytvořit tako nový model, který usnadní pohyb po městě.

Zdroj: theverge.com