Foto: se svolením MediaTek

Dimensity 9000 od MediaTeku může konkurovat špičkovým čipům od Qualcommu

Společnost MediaTek představila svůj nejnovější vlajkový procesor Dimensity 9000. Jde o nejvýkonnější čip MediaTek, který by se měl dokonce vyrovnat nejlepším čipům, které nabízí konkurenční Qualcomm a Samsung.

Společnost udělala velký skok kupředu. Předchozí nejvýkonnější čipy Dimensity (jako například loňský Dimensity 1000) totiž ještě zdaleka nedosahovaly takového výkonu jako jejich konkurenti (Snapdragon 888 od Qualcommu nebo Exynos 2100 od Samsungu).

Čím je Dimensity 9000 tak jedinečný? Především jde o vůbec první mobilní čip, který je vyroben 4nm technologií od TSMC, a navíc je postaven na nové architektuře ARMv9. Jde také prozatím o první procesor, který využívá novou sestavu jader (1+3+4): hlavní jádro Cortex-X2 s frekvencí 3,05 GHz, tři jádra Cortex-A710 (2,85 GHz) a čtyři jádra Cortex-A510 (1,8 GHz). O grafiku se stará desetijádrový ARM Mali-G710 spolu s APU MediaTek 5. generace s šesti jádry pro zpracování umělé inteligence (ten by měl nabídnout čtyřikrát vyšší výkon ve srovnání s předchozí generací).

Tím ale výčet pochopitelně nekončí. Nový 18bitový ISP Imagiq Gen 7 je prvním čipem na světě, který dokáže zachytit 320megapixelový snímek (pochopitelně pouze, pokud je fotoaparát telefonu vybaven snímačem, který dokáže fotit na takové úrovni). A kromě toho umí přenášet data rychlostí až 9 gigapixelů za sekundu.

Jak se dalo očekávat, Dimensity 9000 nabízí také vestavěný modem 5G s podporou specifikace 3GPP Release 16. Nicméně za konkurencí bohužel zaostává v tom ohledu, jelikož nabízí pouze vestavěnou podporu sub-6GHz 5G, a nikoli rychlejší standard mmWave. Svoji reputaci se však Dimensity 9000 snaží vylepšit tím, že jako první procesor pro smartphony nabízí podporu Bluetooth 5.3 a Wi-Fi 6E.

Nicméně je pravděpodobné, že novinka od MediaTek bude brzy z pomyslné první příčky sesazena. Konkurence totiž nezaostává a například společnost Qualcomm již 30. listopadu představí nejnovějšího nástupce své čipové sady Snapdragon 888.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.