Displeje některých starších modelů Tesly prý vinou vadné flash paměti brickují

Dotykové palubní displeje některých starších modelů Tesly (čtyři a více let staré) kvůli údajně vadné flash paměti brickují, kvůli čemuž nefungují některé funkce. Informují o tom weby Inside EVs a Motherboard.

    Konkrétně je problém s palubním úložným flash čipem typu NAND, čipem eMMC, který je vestavěný do některých modelů řídicí jednotky Media Control Unit (primárně MCUv1, i když postižen prý může být i model MCUv2).

   Experti webům sdělili, že auta zapisují do čipu tolik záznamů, že se opotřebovává mnohem rychleji, než by měl, což způsobuje částečnou nefunkčnost displeje – uživatelé fór Tesly si podle webů např. stěžují na nemožnost rozmrazit okna nebo nabít vůz.

   Problém ještě zhoršuje skutečnost, že čip je k řídicí jednotce přiletován, takže není snadné jej vyměnit. Web Motherboard v této souvislosti upozorňuje, že vzhledem k tomu, že Tesla nepodepsala pět let staré memorandum mezi automobilkami, které v něm souhlasily s prodejem součástek opravnám třetích stran, je obtížné najít její opravny a náhradní díly musejí být obvykle „tahány“ z vraků vozů.

   Podle odborníků stojí výměna jednotky 1 800 dolarů (a na některých trzích prý i mnohem více), pokud předmětný vůz již není v záruce. Zákazníci prý ale mají i jinou možnost – vyměnit dosluhující flash čip čipem s větší kapacitou nebo použít skripty, které počítači přikáží zapisovat záznamy místo do čipu do RAM. Nevýhodou druhé možnosti je jisté snížení výkonu vozu a obě navíc vyžadují určité technické dovednosti.

   Šéf Tesly Elon Musk v reakci na problém na Twitter napsal, že „situace by nyní měla být mnohem lepší“, konkrétnější však nebyl.

Zdroj: gizmodo.com, insideevs.com, motherboard.com, vice.com