Dizertační práce Stephena Hawkinga je nyní dostupná online

Jeden z nejuznávanějších vědců současnosti Stephen Hawking dal svolení ke zveřejnění své dizertační práce. Její téma je „Properties of expanding universes“, tedy přeloženo do češtiny „Vlastnosti rozšiřujících se vesmírů“, a je jednou z publikací, ze které vychází současné myšlení o vesmíru a jeho fyzikálních vlastnostech. Práce je dostupná online, avšak pro enormní zájem je server, na kterém je uložena, přetížený a často padá.

Hawking se zabývá teoretickou fyzikou a předměty zájmu jeho bádání jsou teorie relativity a černé díry. Stěžejní je především idea, která v sobě spojuje kvantovou mechaniku s teorií relativity. Svou dizertační práci napsal ve věku 24 let. Podle univerzity v Cambridge je tato práce dlouhodobě nejžádanější položkou v knihovně. Od května 2016 o možnost jejího prostudování požádalo 200 studentů, ve stejném období druhou nejvyžádanější publikaci studovalo 13 studentů. K obsahu práce se bylo možné dostat dvěma způsoby. Buď ji studovat přímo v její fyzické formě v prostorách knihovny, anebo za 85 dolarů zakoupit digitální kopii. Nyní je však k dispozici zdarma v systému University of Cambridge, Open Access, repozitář Apollo.

Od doby zveřejnění si práci vyhledalo a stáhlo více než 60 000 lidí, což mělo za následek, že systém se několikrát zhroutil. Hawking ve svém prohlášení ke zveřejnění uvedl, že doufá, že práce povzbudí a motivuje lidi po celém světě, aby se přestali dívat na své nohy a zvedli hlavy ke hvězdám. Zároveň také dodal, že podle něj je vědecký výzkum činnost, která se děje pro dobro lidstva, a je tak žádoucí, aby k jeho výsledkům měli volný přístup všichni. Hawking se kromě práce na univerzitě aktivně věnuje také popularizaci vědy a spolupracoval například s režisérem Stevenem Spielbergem.

Zdorj: Theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.