Foto: se svolením U.S. Air Force

Dnes odstartuje kosmický letoun SpaceX Space Force

Poprvé se Falcon Heavy společnosti SpaceX pokusí dopravit na nízkou oběžnou dráhu Země kosmický letoun Pentagonu. Jedná se o sedmou misi tohoto kosmického plavidla, jehož cílem je rozšířit znalosti o kosmickém prostředí a testovat nové technologie.

Start Falconu Heavy je naplánován na dnešní den, tedy neděli 10. prosince ve 20:15 našeho času ze startovacího komplexu 39A v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Oba boční boostery se krátce po startu pokusí o vertikální přistání (Falcon Heavy jsou v podstatě tři rakety Falcon 9 spojené dohromady). Událost bude živě vysílána na účtu společnosti SpaceX na X.

Pro SpaceX to bude první start kosmického letounu s Falconem Heavy. Tato mise měla odstartovat již před lety, ale byla odložena kvůli problémům se zatížením a dostupností startovního okna.

Mise USSF-52 vynese kosmický letoun X-37B, projekt vyvinutý z dřívějšího modelu X-37A vyrobeného NASA na konci 90. let. Kosmický letoun bez posádky je navržen tak, aby jej bylo možné opakovaně používat a aby byl schopen návratu a přistání na tradičních přistávacích drahách.

Při své sedmé misi X-37B vynese experiment NASA s názvem Seeds-2. Tento experiment vystaví semena rostlin drsnému radiačnímu prostředí dlouhodobých kosmických letů a shromáždí údaje důležité pro budoucí mise s posádkou.

Tato mise bude 92. misí společnosti SpaceX pro rok 2023, čímž se přiblíží ambicióznímu cíli generálního ředitele Elona Muska, kterým je 100 startů během roku. Do konce roku zbývá několik týdnů a zdá se, že společnost je na dobré cestě k dosažení tohoto významného milníku.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.