Do Hyperloop One vstoupil miliardář Branson

Na projektu vysokorychlostního „levitujícího“ vlaku Hyperloop One se bude investičně podílet britský miliardář Richard Branson, zakladatel koncernu Virgin Group. Po jeho vstupu se projekt přejmenoval na Virgin Hyperloop One.

Bude tak spolupracovat s losangeleskou společností Hyperloop Technologies, která jej uvádí do provozu. Projekt si na nedostatek peněz nemůže stěžovat – v září vybral od investorů dalších 85 mil. dolarů a celkově má k dispozici již 245 milionů. Připomněme, že koncept vymyslel a pojmenoval v roce 2013 šéf Tesly Elon Musk, který ale není do projektu zapojen, má totiž v plánu vybudovat vlastní Hyperloop systém prostřednictvím své firmy na hloubení tunelů Boring Company. Na scénu přicházejí i další konkurenční projekty, např. od společností TransPod Hyperloop nebo Dinclix GroundWorks.

Hyperloop One nedávno úspěšně otestoval prototyp transportní kapsle v nevadské poušti, kde dosáhl rychlosti 310 km/h na testovací dráze měřící 500 m ve speciálním podtlakovém tubusu. Konečným cílem je dostat se na rychlost 1046 km/h. Transportní systém používá magnetickou levitaci a elektrický pohon, díky čemuž mohou kapsle po dráze „klouzat“, a je podle tvůrců navržen jako k životnímu prostředí šetrnější přepravní alternativa než dnešní i v blízké budoucnosti chystané.

Hyperloop Technologies v současné době pracuje na několika projektech, které mají přivést technologii na Blízký východ, do Evropy, Kanady, USA a Indie. V tiskovém prohlášení Bransonova společnost uvádí, že díky unikátnímu transportnímu systému by v budoucnu mohla cesta z Edinburghu do Londýna trvat necelých 50 minut.

Někteří však o konceptu mají pochybnosti a jsou skeptičtí ohledně jeho přínosů. Profesor David Bailey se podle webu stanice BBC domnívá, že bude problém technologii používat např. v místech s vysokou koncentrací populace. Podle jeho názoru se hodí do míst jako Spojené arabské emiráty s nižší hustotou obyvatelstva.

 

Zdroj: bbc.com, theverge.com