Foto: se svolením Brave

Do prohlížeče Brave přichází AI asistent

Brave se připojil k rostoucímu seznamu prohlížečů, které disponují asistenty generativní umělé inteligence. Vývojáři open source prohlížeče nyní rozšířili aktualizaci pro Brave na desktopu, která uživatelům zpřístupňuje AI asistenta Lea. Brave představil Lea prostřednictvím svého experimentálního kanálu Nightly již v srpnu a od té doby jej testuje. Asistent je založen na velkém jazykovém modelu Llama 2, který Microsoft a Meta společně vyvinuly pro komerční a výzkumné účely.

Stejně jako ostatní asistenti s umělou inteligencí mohou uživatelé Lea požádat o provedení nejrůznějších úkolů, například o vytvoření souhrnů webových stránek a videí, překlad a/nebo přepis stránek, a dokonce i o generování nového obsahu. Leo poháněný Llama 2 je k dispozici zdarma pro všechny uživatele, ale společnost Brave představila také placenou verzi schopnou konverzací ve vyšší kvalitě. Tato verze se nazývá Leo Premium a je poháněna systémem Anthropic Claude Instant, jejím specifikem je, že dokáže vytvářet delší a podrobnější odpovědi. Uživatelé za ni budou muset platit 15 dolarů měsíčně, ale získají také přednostní řazení do fronty v době špičky a dřívější přístup k novým funkcím.

Společnost Brave Software ve svém oznámení zdůraznila, že Leo zachovává soukromí uživatelů. Vývojář uvedl, že konverzace s Leem nejsou uchovávány na jeho serverech a že odpovědi asistenta jsou okamžitě vyřazeny a nepoužívají se k trénování modelu. Vysvětlil také, že neshromažďuje IP adresy a neuchovává osobní údaje, pomocí nichž by bylo možné identifikovat uživatele. Navíc si uživatelé ani nemusí vytvářet účet, aby mohli Lea používat.

Nicméně již v červenci se společnost Brave stala terčem kritiky poté, co byla obviněna, že bez souhlasu prodává informace chráněné autorskými právy k trénování modelů umělé inteligence. „Brave Search má právo zpeněžit výstupy svého vyhledávače,“ uvedl tehdy v reakci na obvinění šéf vyhledávání společnosti Josep M. Pujol. „Obsah webové stránky je vždy výňatkem, který závisí na dotazu uživatele, vždy s uvedením URL adresy. Jedná se o standardní a očekávanou funkci všech vyhledávačů.“

Společnost Brave zavádí službu Leo pro desktop již nyní. Ti, kteří používají prohlížeč na svých zařízeních se systémy Android a iOS, však budou muset ještě několik měsíců počkat.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.