Do provozu byla uvedena první plovoucí větrná farma vybudovaná ropnou společností

Do provozu byla uvedena první mimopevninská farma na výrobu větrné energie postavená ropnou společností. Má výkon 30 MW a najdeme ji ve skotské správní oblasti Aberdeenshire asi 25 km od města Peterhead.

Farma má demonstrovat, že energii z větru lze z získávat i kilometry daleko od pevniny, kde by bylo postavení obřích turbín nepraktické či rovnou nemožné, protože čím dále od pevniny funguje, tím je vítr stabilnější a rychlejší. Ve špičce dodá farma dostatek elektřiny 20 tisícům skotských domácností. Zařízení má název Hywind Scotland a vybudovala je norská ropná korporace Statoil, která se zabývá těžbou ropy na moři.

Větrná farma začala vyrábět elektřinu již v září, ale do ostrého provozu se dostává až o měsíc později. Ještě zbývá na břehu nainstalovat lithium-iontovou baterii o kapacitě 1 MWh, jež by měla pomoci systému na moři regulovat dodávky elektřiny a optimalizovat jeho výkon. Pozoruhodné na zařízení je, že používá turbíny, které nepotřebují pevné ukotvení s mořským dnem. Na místě je totiž drží tři obrovské přísavné kotvy, jež se obvykle využívají při vrtání ropy mimo pevninu. Systém v podstatě funguje tak, že na dno se umístí vzhůru nohama též obrovský „kbelík“, z něhož je vysáván vzduch. Ten je tlakem poháněn směrem dolů, do sedimentů usazených na dně.

Věže větrné farmy se tyčí do výšky 176 m nad hladinou vody a zasahují do hloubky 78 m pod ní, přičemž lopatky mají průměr 154 m. Z každé vede kabel, přes nějž se dodává vyrobená elektřina do elektrárny na pevnině. Zkonstruování celého zařízení stálo podle agentury Bloomberg 263 mil. dolarů, nicméně britská vláda společnosti Statoil část nákladů vrátí v podobě vydání 3,5 dluhopisových certifikátů ROC (Renewable Obligation Certificate), což dělá na přepočet zhruba 140 liber za 1 megawatthodinu nad rámec dnešní velkoobchodní ceny elektřiny ve Velké Británii, jež se pohybuje kolem 49 liber za 1 megawatthodinu.

Podle webu arstechnica.com to sice není levné, ale norský ropný obr doufá, že nyní dokáže plovoucí větrné farmy stavět rychleji a levněji. Statoil má ambice snížit do roku 2030 náklady na výrobu energie ze své první mimopevninské větrné farmy na zhruba 40–60 eur za 1 MWh.

Zdroj: arstechnica.com, bloomberg.com