Foto: Pixabay

Do roku 2024 musí být podle EU všechny nové automobily vybaveny technologií proti překročení rychlosti

Každé nové auto prodávané v Evropské unii bude brzy obsahovat technologii proti překročení rychlosti známou jako inteligentní asistent rychlosti, neboli ISA. Nařízení EU (jako součást širší regulace k obecné bezpečnosti vozidel) vstoupilo v platnost ve čtvrtek a stanoví, že všechny nové modely a typy automobilů uváděné na evropský trh musí obsahovat systém ISA. Toto nařízení se nevztahuje na nové vozy, které jsou dnes v showroomech prodejců aut, minimálně zatím ne. Do července 2024 musí mít každý nový automobil prodávaný v EU zabudovaný systém proti překročení rychlosti.

„Zavedení systému ISA je obrovským krokem vpřed pro bezpečnost silničního provozu a má potenciál výrazně snížit počet zranění a úmrtí v silničním provozu. Výrobci automobilů mají nyní příležitost maximálně využít potenciál, který systém ISA představuje pro vytvoření bezpečnějších silnic pro všechny,” uvedla Evropská komise v tiskové zprávě.

Pro ty, kteří neznají pojem ISA, jedná se o označení pro celou řadu systémů, které mohou zjišťovat rychlostní limity na silnicích prostřednictvím kamer umístěných vpředu, údajů GPS nebo obojího. V závislosti na konkrétním systému ISA a na tom, jak jej řidič nakonfiguruje, může tato technologie poskytovat zpětnou vazbu s připomínkami o omezení rychlosti, automaticky upravovat tempomat tak, aby odpovídal rychlosti na silnici, nebo dokonce snižovat výkon motoru, aby vozidlo zpomalil.

Mnoho řidičů v Evropě již používá vozidla vybavená systémem ISA a velké automobilky, jako jsou Honda, Ford, Jeep a Mercedes-Benz, prodávají na evropském trhu určité modely s těmito systémy. Podle prognózy projektu PROSPER financovaného EU by takový scénář, kdy by se systém ISA stal povinným, mohl vést ke snížení počtu smrtelných nehod o 26 až 50 procent.

Jak poznamenává Autocar, technologie ISA stále není dokonalá. Během jednoho testu systém ISA občas „reagoval pomalu“ a v jednu chvíli nastavil rychlostní limit na 60 km/h při jízdě klidnou anglickou vesnicí.

Zdroj: engadget.com