Foto: se svolením Nasa

Dobrovolníci, kteří více než rok žili v simulaci NASA na Marsu, se konečně dostanou ven

Po 378 dnech strávených v maketě habitatu na Marsu se čtyři dobrovolníci, kteří se účastnili roční simulace pobytu na rudé planetě, vracejí domů. Celá posádka – Kelly Hastonová, Anca Selariuová, Ross Brockwell a Nathan Jones – má dnes večer opustit 3D vytištěné stanoviště v Houstonu. Živý přenos jejich návratu lze sledovat na NASA TV.

Tímto okamžikem končí první mise NASA s názvem Crew Health and Performance Exploration Analog (CHAPEA). Habitat s názvem Mars Dune Alpha o rozloze 158 metrů čtverečních tvořil více než rok životní prostor celé posádky. Posádka mise 1 vstoupila do habitatu v Johnsonově vesmírném středisku 25. června loňského roku a od té doby strávila měsíce prováděním simulovaných procházek po Marsu, pěstováním zeleniny a plněním dalších úkolů určených pro život a práci v takovém prostředí, jako je například údržba samotného habitatu.

Nyní jsou v plánu ještě dvě další jednoleté mise, které mají ukázat, zda budou schopni astronauti na Marsu přežít. Přesné datum druhé mise CHAPEA zatím nebylo stanoveno, ale očekává se, že začne na jaře 2025. Přihlášky na tuto nejbližší simulovanou misi NASA byly nedávno přijaty.

Samotné výběrové řízení pro takovou pozici je velmi náročné. Již na předchozí misi byl vyžadován vysokoškolský titul, tisíc letových hodin v pozici pilota a samozřejmě perfektní zdravotní stav.

Zdroj: engadget.com, cc.cz