Dodavatel ruské tajné služby FSB se stal terčem kyberútoku

Do jednoho z dodavatelů ruské tajné služby FSB, společnosti SyTech, se 13. července nabourali hackeři. Pronikli do serveru s adresářovou službou Active Directory a ukradli 7,5 TB dat.

Kyberzločinci z hackerské skupiny 0v1ru$ útokem odhalili řadu projektů, na kterých společnost pro FSB pracovala od roku 2009. Některé z nich byly ve fázi výzkumu, zatímco další se již realizovaly.

Nejvýznačnějším projektem byl projekt Nautilus-S, který měl odanonymizovat provoz šifrované sítě Tor a vytvořit databázi jejích uživatelů a zařízení. Práce na projektu začala v roce 2012 a podle všeho byl spuštěn o dva roky později. Tehdy totiž švédští bezpečnostní výzkumníci zjistili, že ruské uzly sítě se snaží dešifrovat data. Není jasné, jak byla FSB ve svém úsilí úspěšná, jejím cílem však pravděpodobně bylo identifikovat a umlčovat politické oponenty v zemi.

Ostatní projekty tak ambiciózní nebyly. Např. projekt Hope, který se dostal do testovací fáze, mapoval ruskou sekci internetu a její spojení s ostatními zeměmi. Jiný, s názvem Nautilus, shromažďoval údaje ze sociálních sítí a projekt nazvaný Mentor měl vyhledávat a špehovat e-maily ruských společností.

Není to poprvé, kdy dodavatele Federální služby bezpečnosti napadli hackeři – loni se jejich terčem stala společnost Quantum. Podle všeho je však únik dat v nejnovějším případě rozsáhlejší.

Společnost krátce po incidentu vypnula svůj web a zatím jej odmítá veřejně komentovat.

 

Zdroj: endgadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.