Dodavatelé Googlu platili bezdomovcům, aby mohli využít jejich obličeje v vylepšování systému odemykání telefonů

Osobní data jsou rok od roku cennější komoditou. Zvláštní pozici mezi nimi pak mají data biometrická, která dnes využívá většina uživatelů mobilních telefonů jako bezpečnostní prvek pro ochranu svého soukromí, a to včetně vstupů do bankovních kont.

Pro vývojáře systémů je čím dál tím větší problém sehnat dostatek podkladových materiálů především pro vývoj systémů pro čtení obličejů. Data mohou pomoci systémům naučit se pomocí strojového učení rozpoznávat přesně rysy lidské tváře. Někteří vývojáři tak tuto situaci řeší poněkud svérázně.

Google na konci června připustil, že dal jedné ze svých dodavatelských firem pokyn, aby rozdávala pětidolarové poukázky v ulicích některých amerických měst za to, že se lidé nechají vyfotografovat a jejich obličej bude následně využitý pro zdokonalování systému rozpoznávání tváří u telefonu Google Pixel 4.

Podle New York Daily News, ale zaměstnanci společnosti smluvní agentury Randstad chodili do komunit bezdomovců, tedy osob v sociální tísni a často je ani o projektu neinformovali, pouze jim dali poukázku na pět dolarů výměnou za fotografii tváře. Podobným způsobem pak cílili na mladé lidi a studenty.

Google si údajně těchto praktik nebyl vědom, pouze vydal pokyn, aby se sběratelé dat primárně zaměřili na osoby s tmavší pletí. Právě jejich rozpoznávání dělá systémům větší problém a jsou pak méně přesné. V souvislosti s tím se někdy hovoří o technologickém rasismu.

Někteří zaměstnanci společnosti Randstad přiznávají, že dostali od svého vedení instrukce, aby se zaměřili na lidi bez domova. A ti často nevěděli, co se s nimi v danou chvíli vůbec děje.

Zdroj: 9to5google.com