Dodávky počítačů v minulém roce klesly o 1,3 %

Globální dodávky počítačů za celý minulý rok klesly o 1,3 %. Informovala o tom výzkumná firma Gartner. Částečně prý za to mohou problémy Intelu s výrobou procesorů, které vedly k jejich nedostatku na trhu, i obchodní válka mezi USA a Čínou.
Do obchodů se podle firmy loni dodalo celkem 259,4 mil. počítačů. Jedničkou trhu je čínský gigant Lenovo, který vyexpedoval téměř 58,5 mil. PC a v současnosti činí jeho tržní podíl 22,5 %. Druhým v pořadí je společnost HP, která na trh dodala 56,3 mil. počítačů a má podíl 21,7 %, a třetí skončil Dell s necelými 42 mil. dodanými počítači a podílem 16,2 %. Tyto tři firmy jako jediné z roku na rok rostly, a to o 6,9, resp. 2,1 a 5,3 %.
Největší pokles zaznamenal Asus, který loni poslal do obchodů 15,5 mil. počítačů, což je o 13,5 % méně než v roce 2017. Nedařilo se ani Aceru, který na trh dodal 15,7 mil. PC a oproti předloňskému roku tak zaznamenal pokles o 7,9 %, ani Applu, který vyexpedoval něco přes 18 mil. počítačů Mac, zatímco v roce 2017 to bylo o téměř milion více.
Podle Gartneru byl loňský rok již sedmým rokem v řadě, kdy globální dodávky počítačů vykázaly roční pokles, i když v porovnání s minulými třemi roky nebyl tak výrazný. Situaci prý pomohl růst PC v podnikové sféře, který byl stimulován upgrady na operační systém Windows 10.

Zdroj: techspot.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.