Donald Trump oznámil vytvoření Vesmírných sil jako součásti ozbrojených složek USA

Prezident Donald Trump včera ohlásil oživení vesmírného programu USA a také představil nový projekt Vesmírných sil jako nové součásti ozbrojených složek USA. O „Star Force“ se hovořilo už dříve, avšak většinou se o nich uvažovalo jako o součásti letectva. „Budeme mít Air Force a bude mít také Star Force, budou oddělené a rovnocenné,“ shrnul Trump své představy.

Trumpův krok je dalším v řadě, který směřuje k oživení amerického vesmírného programu. Loni v červnu byl obnoven National Space Council (Národní vesmírná rada). Včerejší krok je ještě významnějším a ukazuje, kam by se podle Trumpa měla politika USA v oblasti vesmíru ubírat.

Nová složka ozbrojených sil USA by měla zahrnovat všechny aspekty vesmírné činnosti, od řízení družic, přes výzkum a vývoj nových zbraňových systémů až po lety mimo Zemi a průzkum vesmíru. Pro Trumpa je průzkum vesmíru „nejen záležitost národní identity, ale záležitost národní bezpečnosti,“ a dodal, že „je velmi důležitý pro naši armádu, ale lidé o něm nemluví.“

Podle odborníků na americké právo však nemůže prezident bez souhlasu kongresu udělat tak rozsáhlý krok v restrukturalizaci ozbrojených sil, jako je zřízení nového odboru. Po provozní stránce není zatím jasně vymezeno, jaké bude mít pravomoci a kompetence, ani jak bude jeho činnost financována.

Už od šedesátých let platí v oblasti mezinárodního práva deklarace, známá jako Smlouva o vesmíru, která zakazuje použití jaderných zbraní na oběžné dráze Země, na Měsíci nebo na nějakém jiném vesmírném tělese. Vesmír také nesmí být využíván pro testování zbraní. Hlavní vojenskou „silou“ v oblasti vesmírných technologií jsou tak družice, které slouží ke komunikaci, navigaci zbraní a zjišťování informací. Jestli má Trump a jeho administrativa plán rozvoj nových zbraňových systémů, které by využívali vesmírný prostor zatím není jasné.

Zdroj: theverge.com