Foto: Pxfuel

Donald Trump se nevzdává a spouští vlastní sociální síť Truth Social

Exprezident Spojených států Donald Trump oficiálně uvedl, že v roce 2022 spustí vlastní sociální síť Truth Social. Nová platforma je pravděpodobně součástí jeho snahy bojovat proti „velkým technologickým společnostem ze Silicon Valley, které využívají své jednostranné moci k umlčování opozičních hlasů v Americe“.

Někteří Trumpovi příznivci včetně samotného Trumpa se totiž domnívají, že stávající sociální sítě jsou zaujaté proti konzervativním stranám. V roce 2018 dokonce jedna skupina Trumpových příznivců zažalovala Twitter, Facebook a Google a obvinila je z porušování antimonopolních zákonů. Podle jejich názoru se tyto velké společnosti spolčily za účelem potlačování konzervativních názorů.

Případ byl však již několikrát soudem zamítnut, neexistují totiž žádné důkazy, které by toto tvrzení podporovaly. Ačkoli je pravda, že Facebook a Twitter zakázaly Trumpovi přístup na své platformy, nicméně v návaznosti na nepokoje v americkém Kapitolu a porušování zásad těchto sítí (zejména podněcování k násilí).

Počátkem října Trump podal žalobu, aby získal zpět svůj účet na Twitteru. V této žalobě uvedl, že blokace jeho účtu poručuje jeho práva jakožto uživatele, která vycházejí z prvního dodatku. Stejné téma – tedy blokací na sociálních sítích – Trump opět zmiňuje v rámci oznámení vzniku Truth Social: „Žijeme ve světě, kde má Tálibán na Twitteru obrovské zastoupení, ale váš oblíbený americký prezident byl umlčen.“

Nová sociální síť Truth Social bude v beta verzi spuštěna již v listopadu a zpočátku bude pouze pro pozvané. V prvním čtvrtletí roku 2022 by však měla být dostupná v celé zemi.

Zdroj: engadget.com