Foto: se svolením Matternet

Doručovací dron společnosti Matternet byl schválen úřadem FAA

Kalifornská společnost Matternet obdržela od Federálního úřadu pro letectví (FAA) povolení pro svůj doručovací dron Model M2. V tiskové zprávě společnost Matternet oznamuje, že Model M2 je prvním nevojenským bezpilotním letadlem, které získalo typovou certifikaci FAA, která určuje, že konstrukce letadla splňuje regulační normy.

Společnost Matternet v roce 2019 navázala spolupráci s UPS při doručování zdravotnických potřeb v Severní Karolíně a později začala doručovat recepty na Floridě. Společnost také rozšířila svou působnost do Švýcarska, kde se spojila se Švýcarskou poštou, aby doručovala laboratorní vzorky a krevní testy. Program byl v roce 2019 krátce pozastaven poté, co dva drony v zemi havarovaly, od roku 2023 by měl program opět začít fungovat.

FAA ve svém prohlášení uvádí, že dron Model M2 společnosti Matternet splňuje všechny federální předpisy pro bezpečný, spolehlivý a ovladatelný provoz a poskytuje úroveň bezpečnosti odpovídající stávajícím standardům letové způsobilosti platným pro jiné kategorie letadel.” Čtyřrotorový dron byl schválen pro přepravu čtyřkilogramového nákladu a let v maximální výšce 400 stop s maximální rychlostí 45 km/h.

Oznámení společnosti Matternet přichází v době, kdy další technologičtí giganti usilovně pracují na spuštění vlastních doručovacích služeb za pomoci dronů. V květnu společnost Walmart uvedla, že do konce roku 2022 rozšíří svou síť doručování zboží pomocí dronů – kterou spustila loni ve spolupráci se společností DroneUp – do dalších států USA. Společnost Amazon v červnu rovněž oznámila, že plánuje nastartovat svůj pozastavený program doručování pomocí dronů. Wing, společnost vyrábějící drony, kterou vlastní mateřská společnost Google Alphabet, nedávno zahájila testy v některých částech Texasu a začala pracovat na dronech schopných přepravovat větší náklad.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.