Foto: se svolením Amazon

Doručování zásilek drony? Sen, který se Amazonu nedaří splnit

Amazon chce své zásilky do budoucna doručovat pomocí dronů, nicméně v tomto plánu vznikají velké trhliny. Proč se společnosti pořád nedaří pokročit od testování k praxi? Podle agentury Bloomberg je problém ve vysoké fluktuaci zaměstnanců a potenciálních bezpečnostních rizicích.

Agentura uvedla, že v průběhu čtyř měsíců došlo již k pěti haváriím. Například v květnu došlo k havárii poté, co dron ztratil vrtuli (Amazon prý vrak uklidil dříve, než havárii mohl vyšetřit Federální úřad pro letectví – to však společnost popřela). Hned v červnu se dalšímu dronu vypnul motor při změně dráhy letu, přičemž selhaly oba bezpečnostní prvky, v důsledku čehož se dron převrátil a začal prudce padat ze zhruba 50 metrů, spadl do křoví, které poté začalo hořet a oheň se rozšířil i do okolí.

Bývalý generální ředitel společnosti Amazon Jeff Bezos přitom poprvé oznámil doručování zásilek drony za 30 minut v roce 2013. Ani téměř po 10 letech však nebyly tyto sliby splněny. Podobně jako v USA si Amazon vede i ve Velké Británii. I zde se prý společnost potýká s bezpečnostními problémy při testování a vysokou fluktuací zaměstnanců.

Podivné je i to, že přes všechny karamboly dronů při testování, NTSB nikdy neklasifikoval žádný z letových testů společnosti Amazon jako nehodu, a to protože při nich nedošlo k žádnému zranění ani ohrožení staveb. K haváriím nicméně dochází a ohrožení zdraví osob je bohužel velkým potenciálním rizikem.

Podle bývalých i současných zaměstnanců Amazonu navíc společnost upřednostňuje uspěchané zavádění programu před bezpečností. Řada zaměstnanců – např. Cheddi Skeete, bývalý projektový manažer dronů – jsou také ze společnosti kvůli vyjádření svých obav ohledně bezpečnosti propouštěni.

Kromě toho si zaměstnanci často stěžují i na zahlcenost různými úkoly, které mají provést v krátkém čase a často i bez potřebného vybavení. Amazon však všechna tato nařčení popírá. Zůstává ale otázkou, jak se celá věc vyvine a zda se Amazonu podaří doručování drony zavést nebo bude muset změnit svůj přístup.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.