Draw this – polaroidová kamera s neuronovou sítí, která kreslí to co vidí

Taky jste se i jako malí mysleli, že v každém fotoaparátu je malý skřítek, který umí krásně kreslit? Tak nyní fotoaparát na podobném principu skutečně vznikl, vytvořil jej nadšenec Dan Macnish. Jen místo skřítků používá neuronovou síť. Na počátku projektu Draw this stála fascinace klasickým polaroidovým fotoaparátem a také touha poznat možnosti umělé inteligence. Vznikl tak unikátní fotoaparát (jestli tak zařízení můžeme nazvat), který dokáže to, co vyfotí převést od jednoduchých dětských kreseb.

Uvnitř kartonové krabičky, která tvoří tělo fotoaparátu je malý počítač raspberry pi, velmi oblíbený v komunitě nezávislých vývojářů, a malá termo tiskárna, podobná té kterou naleznete ve většině pokladen. Nejdůležitější součástí celého zařízení je potom speciální program využívající možnosti neuronových sítí.

Kromě výše zmíněného polaroidu byla další inspirací celého projektu jednoduchá a zábavná hra quickdraw, ve které dostal hráč za úkol nakreslit jednoduchý obrázek tak, aby jej systém poznal. Vznikla tak databáze obrovského množství obrázku a právě tu Dan Macnish spojil se systém rozpoznávání obrazu ve svém fotoaparátu.

Vše funguje jednoduše při stisknutí spouště, vytvoří objektiv jednoduchou fotografii, ta je následně analyzována neuronovou sítí a následně jsou jednotlivé objekty na fotografii nahrazeny obrázky ze hry quickdraw a poskládány do stejné kompozice. Vše je nakonec vytištěno.

Fotoaparát nemá hledáček, stačí jej namířit na to, co chcete fotiti a stisknout. Neuronová síť si vybere, to co zobrazí a vytiskne to. Tato náhodnost a jisté překvapení toho, co se vyfotí jsou zábavnou nadstavbou celého zařízení.

Zdroj: danmacnish.com