Dron zastavil provoz na mezinárodním letišti v USA

Dron zastavil provoz na významném mezinárodním letišti, tentokrát ve Spojených státech. Stalo se tak na letišti Newark ve státě New Jersey. Všechny odlety a přílety byl zastaveny po té, co byl kolem páté hodiny odpolední hlášen dron. Ten se potom znovu neobjevil a po několika bezpečnostních poradách byl provoz letiště poměrně rychle obnoven.

Případ dává vzpomenout obdobnému incidentu, který se postihl krátce před Vánoci letiště Gatwick a způsobil odstávku letiště na více než jeden den. Jak se zdá, americký případ není tak vážný a z dostupných informací vyplývá, že se dron objevil „pouze“ v ochranném pásmu letiště, nikoliv přímo v jeho areálu. V USA obecně platí, že drony se nesmí pohybovat v prostoru pěti kilometrů od letištní věže, přičemž velká letiště jako je Newark mají toto pásmo výrazně rozšířeno.

Ačkoliv výpadek letiště se svojí délkou nedá srovnávat s případem Gatwick, řada letů v celé oblasti nabrala výrazné zpoždění. Bezpečnost letišť v podobných případech je velkou otázkou, kterou zatím nikdo nedokázal uspokojivě zodpovědět. Ačkoliv existují mezinárodně uznávané předpisy regulující pohyb dronů kolem letišť, problém je v aktivní obraně, tak aby nebylo nutné v případě pozorování dronu provoz letiště úplně zastavit. Britská letiště po Vánočním incidentu testují některé aktivní ochranné prvky.

V USA platí poměrně přísná omezení a opatření kolem dronových technologií. Drony například musí být registrovány. Drony také nesmí létat nad skupinou nebo davem lidí nebo létat v noci. Poslední dvě opatření se však možná v budoucnu zmírní, jak naznačil úřad FAA, do jehož kompetence drony spadají.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.